Česko si polepšilo v žebříčku konkurenceschopnosti

Česká republika se v současné době řadí mezi nejvíce konkurenceschopné ekonomiky východní Evropy. V celkovém pořadí žebříčku,  který sestavuje švýcarská obchodní škola IMD,  je na 27. příčce. Následuje Litva (30. místo), Estonsko (31. místo) a Polsko (33. místo). Své postavení v roce 2015 zlepšilo také Maďarsko (46. místo) a Bulharsko (50. místo). Například Francie zaujímá až 32. místo, Španělsko 34. a Itálie je na 35. místě.

Nový ekonomický žebříček ukazuje, že východoevropské státy vyplňují mezery v konkurenceschopnosti. Rozsáhlá studie Centra pro globální konkurenceschopnost společnosti IMD ukázala, že východoevropské národy stále soupeří se svými lépe zavedenými západními protějšky v oblasti hospodářské konkurenceschopnosti. „Obdivuhodný výkon východoevropských ekonomik jako celku je třeba přivítat,“ uvedl Arturo Bris, ředitel Centra pro globální konkurenceschopnost.

Podle nejnovějšího vydání prestižního světového žebříčku konkurenceschopnosti patří Lotyšsko, Slovenská republika a Slovinsko mezi nejrychleji se zlepšující ekonomiky ve světě. Každý z těchto států si loni zlepšil svou pozici o šest míst. Tento nárůst překonaly pouze dva státy, a to Irsko a Nizozemsko. Lotyšsko se přesouvá na 37. místo, Slovenská republika na 40. a Slovinsko na 43. místo.

 

 

V žebříčku pro rok 2016 se jako první umístila Čína – Hongkong, druhé je Švýcarsko a třetí Spojené státy. Další místa z prvních deseti obsadily Singapur, Švédsko, Dánsko, Irsko, Nizozemsko, Norsko a Kanada. Německo si o dvě místa pohoršilo a je tak dvanácté. Na posledním místě z 61 zemí v žebříčku skončila Venezuela.

Společným vzorcem všech zemí v první dvacítce je jejich zaměření na ohleduplnost regulace vůči podnikání, hmotnou i nehmotnou infrastrukturu a začlenění institucí. To jsou kvality, které si mnohé východoevropské ekonomiky uvědomují a stále více rozvíjejí. Průlom některé z nich do první dvacítky možná není příliš daleko.

„Hlavním přispívajícím faktorem všeobecného zlepšení v Evropě je efektivita veřejného sektoru, která se nyní obnovuje po předešlé finanční krizi. Irsko a Nizozemsko zaznamenaly ze všech ekonomik největší skoky, zatímco Švédsko, Belgie, Španělsko a Itálie patří k těm, které pokračují ve zlepšování,“ konstatoval Bris.

Obchodní škola IMD publikuje žebříček každý rok již od roku 1989. Výsledky jsou všeobecně považovány za nejprestižnější každoroční hodnocení konkurenceschopnosti jednotlivých zemí.

 

Newsletter