Českou výrobu v březnu tížil zpomalující růst exportu

AKTUALIZOVÁNO – Český zpracovatelský průmysl v březnu nadále solidně rostl, tempo zlepšení celkových podnikatelských podmínek ale zvolnilo. PMI v březnu klesl druhý měsíc v řadě z lednového maxima 56,9 bodu na 54,3 bodu. Uvedla to dnes společnost Markit Economics. Hlavní hodnota indexu zůstala nad dlouhodobým průměrem 52,9 bodu a nad neutrálním prahem 50 bodů se drží nepřetržitě již od května 2013.

„Po silném startu roku 2016 tempo růstu české výroby v březnu dále zvolnilo. Průměr 55,6 bodu za první čtvrtletí byl však silnější než za poslední čtvrtletí loňského roku (54,6 bodu). Českým výrobcům se navíc stále daří lépe než jejich protějškům v eurozóně,“ uvedl vedoucí ekonom u společnosti Markit Trevor Balchin.

Podle hlavního analytika skupiny Roklen Lukáše Kovandy byl český zpracovatelský průmysl i v březnu v solidní kondici. Je ale patrné zpomalení jeho růstového tempa, jelikož index po druhé v řadě oslabil v porovnání se svým lednovým maximem. „Zpomalení má na svědomí zejména pokles exportní dynamiky českého průmyslu. Ta souvisí s globálním hospodářským vývojem, na nějž neblaze dopadá zpomalování čínské ekonomiky. Na té je zejména prostřednictvím Německa závislý i náš průmysl,“ dodal Kovanda. 

Růst výroby od února zrychlil, ovšem silně ho převážil pomalejší růst nových zakázek a zaměstnanosti. Výsledky průzkumu během měsíce také zvýraznily slabší růst nového exportu.

Objem nových zakázek v českém výrobním sektoru se v březnu výrazně zvýšil, tak jako v předchozích 33 měsících. Tempo růstu zpomalilo na minimum za čtyři měsíce, částečně díky slabšímu růstu exportu, ovšem v historickém kontextu průzkumu byla expanze stále silná. Tempo růstu za první čtvrtletí navíc převýšilo růst v posledním čtvrtletí roku 2015.

Pomalejší přísun nové práce se neodrazil na výrobě, jejíž růst od února mírně zrychlil. Nadále přibývaly i nedodělky, ale nejslabším tempem za čtyři měsíce.

Letos to bude ekonomicky celkově horší rok než loni

Zaměstnanost ve zpracovatelském sektoru v březnu dále rostla. Současná řada tvorby pracovních příležitostí trvá již rekordních 35 měsíců. Tempo růstu ale v posledním období zpomalilo na minimum za dva roky.

Newsletter