Český a německý průmysl v problémech. Koruna oslabila

Klíčové body

  • Domácí průmysl meziměsíčně klesl o 2,2 %, meziročně o 3,2 %.
  • Překvapení ve Francii, druhé kolo vyhrál levicový blok.
  • Libra těží z překvapivých zpráv. Zpevnila už čtvrtým dnem.
Zdroj: Depositphotos

Domácí průmysl v květnu meziměsíčně klesl o 2,2 %, zatímco v dubnu rostl o 0,3 %. Nejvíce k oslabení přispěl pokles výroby automobilů, strojů a ostatních dopravních prostředků. Meziroční pokles dosáhl 3,2 %, což je nejvýraznější oslabení od září 2023. Podobné problémy jsou i v Německu, kde květnová průmyslová čísla také zaznamenala pokles. Konsenzus očekával stagnaci, meziměsíční pokles byl vyšší než v Česku, a to ve výši 2,5 %. Průmysl se tak našim sousedům nedaří nastartovat dle očekávání. Podobně jako u nás. Velký díl připisujeme poklesu výroby automobilů.

Francouzské volby přinesly překvapení. Očekávaný výsledek vítězství pravicové strany Národní shromáždění (RN) se nekonal. Levicová koalice překonala predikce, pravicovou stranu překonala dokonce i centristická strana Emanuela Macrona. Francouzské trhy jsou na rozcestí. Pro euro by měly být zisky omezené, jelikož obchodníci čekají na další zprávy ohledně složení vlády. Žádná strana ani koalice nemá totiž nadpoloviční většinu.

Vítězem minulého týdne a měnou, která těžila ze světových zpráv, byla britská libra. Překvapení z Francie, vyšší nezaměstnanost z Kanady, britské volby a další zprávy dodaly libře plyn, a již čtvrtý den tak posilovala. Kurz koruny na začátku týdne oslabil, ještě před zveřejněním zpráv o průmyslu. Proti euru se drží nad 25,15 a proti dolaru nad 23,20.

Tento týden čekáme horké zprávy ohledně indexu spotřebitelských cen z USA. V letních měsících slabší pohyby zatím nejsou přítomny a horké dny budou jak v Česku, tak i na trzích. Stále upnutý zrak k USDJPY se tak přesouvá i na GBPUSD, kde analytici očekávají tento týden korekci.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0826 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,00 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0794 do 1,0875 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,20 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,27 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,08 až 25,26 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,10 do 23,38 USDCZK.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView

Newsletter