Český dolarový milionář: Kupuje pozemky a cizí akcie a libuje si v Asii

Čeští dolaroví milionáři jsou z 80 procent vysokoškoláci stojící na prahu padesátky. Myslí si, že jsou opatrní investoři, milují pozemky a poohlížejí se po jihovýchodní Asii. Tak je alespoň definuje průzkum J&T Banky. V ČR je podle odhadů banky nyní až 25 tisíc dolarových milionářů. Nejčastěji jsou to majitelé firem (48 procent), vedoucí pracovníci v roli zaměstnance (15 procent) a osoby samostatně výdělečně činné (deset procent).

Většina dolarových milionářů se považuje za konzervativní investory. O svých investicích se rozhodují intuitivně – stejně důležitou roli při rozhodování o investici hrají vedle intuice emoce, tedy jak blízká je daná sféra investorovi. Za nejzajímavější investici nyní považují zemědělskou půdu (31 procent) a stavební pozemky (28 procent). Právě pro půdu hraje její cena, která je proti okolním státům velmi nízká.

Stále lukrativní jsou i nákup firem, akcie zahraničních firem či korporátní dluhopisy. Za zajímavé považují také investice do akcií, především pak zahraničních firem (24 procent). Více než polovina českých dolarových milionářů se shoduje na tom, že pražská burza cenných papírů pro ně není investičně zajímavá.

V rámci alternativních investic se největšímu zájmu těší investice do obrazů a uměleckých předmětů (45 procent), veteránů (16 procent) a drahých mincí, bankovek a starých vyznamenání (devět procent). Naopak z dříve tradiční cesty jak uchovat bohatství dnes ustupuje filatelie.

Jako nejslibnější region pro zhodnocení investic v příštích třech až pěti letech vnímají trh jihovýchodní Asie. Rozvinuté trhy západní Evropy, USA a Japonska považují za stabilní a jen 45 procent z nich se na tyto trhy dívá jako na místo, kam se nyní vyplatí investovat. Celých 62 procent českých dolarových milionářů souhlasí s tím, že rozvíjející se trhy jako Čína, Indie, Rusko, Afrika či Jižní Amerika nabízejí skvělé možnosti zhodnocení investic.

Největší propad v očekávání zhodnocení investic zažily komodity, které se u českých milionářů propadly ze 17 procent v roce 2013 na letošních sedm procent.

Mezi dolarovými milionáři je třeba rozlišovat „profesionální investory“, kteří investují samostatně a pro své rozhodování využívají více zdrojů informací, a podnikatele, jež se investicemi mimo vlastní firmu zabývají okrajově. Pro ty je primárním zdrojem informací jejich privátní bankéř.

Newsletter