Český efekt bohatství

Klíčové body

  • Průměrný Američan, který se netěší komfortu evropského průběžného penzijního systému, si musí šetřit na důchod prostřednictvím různých spořících schémat.
  • Evropa v tomto ohledu zamrzla na přelomu 19. a 20. století. Možná s výjimkou Londýna nehrají žádné evropské akciové burzy podstatnou roli na tvorbě bohatství obyvatelstva.
  • Česká národní banka pochopila tento fakt velmi záhy. Symbolem našeho ekonomického úspěchu po „divokých devadesátkách“ se stala posilující koruna
Zdroj: Depositphotos

Ve Spojených státech amerických se často skloňuje pojem “wealth effect“ neboli efekt bohatství. Průměrný Američan, který se netěší komfortu evropského průběžného penzijního systému, si musí šetřit na důchod prostřednictvím různých spořících schémat. Tyto odložené prostředky jsou investovány do finančních instrumentů obchodovaných na nejvyspělejším a nejlikvidnějším trhu na světě, který je jedinečným fenoménem.

Životním úspěchem Američana je přivést firmu na akciovou burzu a zněkolikanásobit si tak své jmění. Méně šťastní spoluobčané si pak mohou, v poměrně transparentním prostředí, koupit jeho podíl na trhu a podílet se tak na dalších ziscích firmy. Rostoucí akciový trh tak tvoří prostředí, ve kterém kolektivně bohatnou široké vrstvy obyvatelstva, naopak klesá-li burza, téměř všichni chudnou. Tento „wealth effect“ nabyl v posledních desetiletích, ruku v ruce s financializací života, značného významu. Při svém rozhodování jej musí brát do úvahy i americká centrální banka.

Evropa v tomto ohledu zamrzla na přelomu 19. a 20. století. Možná s výjimkou Londýna nehrají žádné evropské akciové burzy podstatnou roli na tvorbě bohatství obyvatelstva, v jehož zemi operují, natož, aby se jejich pohyby odrážely v ekonomickém chování formou efektu bohatství. Co tedy v zemi, jakou je například Česká republika, určuje, zdali se její obyvatelstvo cítí, že bohatne nebo naopak chudne, pokud to není akciový index? Jednoznačným kandidátem je v tomto případě národní měna a její síla.

Česká národní banka pochopila tento fakt velmi záhy. Symbolem našeho ekonomického úspěchu po „divokých devadesátkách“ se stala posilující koruna, která lámala rekordy a centrální banka její sílu velmi šikovně začlenila do svého instrumentária. Silná koruna nám v posledním roce a půl dozajista pomohla překonat tristní inflační periodu nejenom tím, že supermarketům zlevnila dovozy, ale také českou obdobou „efektu bohatství“, kdy naše úspory získaly na hodnotě v porovnání s našimi sousedy.

V pátek ČNB oznámila, že předpokládá, že se kurz bude v následujícím čtvrtletí pohybovat okolo 24,27 koruny za euro. Kurz, který se pohyboval od ukončení oficiální intervenční politiky na úrovních 24,25-24,30 se vydal směrem dolů a ukončil obchodování na úrovni 24,05. Efekt bohatství zapůsobil správným směrem.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0931 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,95 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0930 do 1,1058 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,07 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,01 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,01 až 24,20 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,76 do 22,05 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter