Český průmysl chce Británii v Evropské unii

Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) jednoznačně podporuje setrvání Velké Británie v Evropské unii. Referendum o jejím vystoupení považuje za hlasování o fungování unie a jejích institucí. Podle prezidenta svazu Jaroslava Hanáka by vstoupení Británie vážně zasáhlo samotný princip fungování Evropské unie.

Hanák upozornil na to, že právě Spojené království v uplynulých více než 40 letech sehrávalo zásadní roli snah o to, aby se obchod a jednotný trh staly ústředními prioritami Evropy. „Navíc se nejedná o zemi malou a nevýznamnou, právě naopak,“ dodal šéf Svazu průmyslu.

„Odchod Británie z EU by byl pro český byznys velmi nepříjemný. Ztratili bychom spojence, se kterým v Bruselu bojujeme proti přílišné byrokracii a přebujelé regulaci, které dusí podnikatelskou aktivitu v Evropě,“ uvedl viceprezident SP ČR Radek Špicar. Zároveň připomněl, že by případný brexit mohl dílčím způsobem působit na vzájemný obchod s Velkou Británií, jež patří do desítky největších obchodních partnerů ČR. Vzájemný obchodní obrat mezi ČR a Velkou Británií se od roku 2000 více než zdvojnásobil, jen v loni činil 280 miliard korun, z čehož na vývoz z ČR připadlo 206 miliard korun.

Představitelé českého průmyslu si uvědomují negativa dosavadního fungování evropských institucí, které často brání rozvoji firem. „Neustále se hovoří o zlepšování podmínek pro podnikání, ale dovolím si tvrdit, že skutečné výsledky jsou od deklarovaného záměru hodně vzdáleny,“ podotkl Hanák. „Místo toho evropští byrokraté vymýšlejí nové a nové předpisy, ve kterých se už pomalu nikdo nevyzná. To nemluvím o tom, jaké problém přináší do podnikání jejich dodržování,“ dodal.

Velká Británie je v kurzu tuzemských exportérů. Za první čtyři měsíce letošního roku zlomila ostrovní země rekord a dostala se poprvé mezi tři nejvýznamnější destinace našich vývozců. Malé a střední firmy neberou případný odchod klíčové evropské země z EU na lehkou váhu. Pro každou jedenáctou firmu by brexit měl velmi významné negativní dopady. Každý třetí exportér by odchod z EU pocítil částečně negativně, ukázala analýza obchodních a investičních aktivit mezi ČR a Velkou Británii, spojenou s rychlým průzkumem dopadů případného brexitu, kterou provedla Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) a Komerční banka.

„Velká Británie je v posledních měsících obchodním hitem, exportérům se v ostrovní zemi mimořádně daří. Firmy se proto obávají, a to jak přímého, tak nepřímého dopadu brexitu. Nejenže je pro nás strategickým přímým partnerem, ale jen přes Německo směřují do Velké Británie reexporty v řádu dalších desítek miliard korun,“ uvedl předseda AMSP ČR Karel Havlíček. Doplnil, že díky velkému pozitivnímu saldu obchodní bilance je navíc Británie zcela zásadním přispěvatelem čistého exportu České republiky. „Zjednodušeně řečeno, více jak 400 miliardový negativní obchodní schodek s Čínou nám Velká Británie vyrovnává z jedné třetiny,“ poznamenal Havlíček.

Pokud by se scénář brexitu naplnil, bude to – po uvalení sankcí na Ruskou federaci – pro český export znamenat v poměrně krátké době již druhou zásadní výzvu. Zejména pro některé vývozce ze strojírenského sektoru by tak mohlo jít o velmi nepříjemnou situaci, konstatoval Radek Basár, zástupce výkonného ředitele pro Marketing a Komunikaci v KB.

Newsletter