Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Český průmysl zpomaluje, německý dokonce couvá

Klíčové body

  • Současná situace drahých energetických komodit, dlouhých čekacích lhůt a růstu cen vstupních materiálů se podepisuje na výkonu evropského průmyslu.
  • Objem výroby v českém průmyslu i přes pokles hodnoty indexu PMI rostl. Klesl objem nových objednávek, který může značit oslabující poptávku.
  • Německý průmysl nese současnou krizi nejhůře v rámci eurozóny. Objem výroby se v německém průmyslu propadl.
Zdroj: Depositphotos

Dubnová data PMI ukazují slábnoucí poptávku českého průmyslu. Index nákupních manažerů pro Českou republiku v dubnu klesl proti březnu o 0,3 bodu na 54,4 bodu. Výstup a objemy výroby v českém průmyslu i přes pokles hodnoty indexu roste. Růst objemu výroby je však relativně slabý, a byl tak nejpomalejší od listopadu 2020. Zpomalení je patrné i na trhu práce. I tak ale došlo dle výsledků PMI k mírnému nárůstu zaměstnanosti v České republice. Počet nových zakázek naopak opět klesal.

PMI pro Českou republiku potvrzuje přetrvávající přítomnost nedostatku vstupních materiálů a prodlevy v zásobování, které vedou k nárůst tzv. rozpracovanosti. Ta značí podíl nedokončené průmyslové produkce z důvodu nedostatku součástek a dílů potřebných k dokončení. Data potvrzují i všude patrný růst cen, jehož tempo bylo i v rámci průmyslu vysoké. Zdražování materiálů vedlo průmysl k alespoň částečnému přenesení rostoucích cen na zákazníky, a tím k nejrychlejšímu zvýšení cen průmyslových výstupů od roku 2003. Volatilita cen materiálů navíc dále motivovala české průmyslové firmy k předzásobení, což se opět projeví v nedostatku na trhu – tzn. růst cen a prodloužení prodlev dodání.

V eurozóně byl propad výraznější. Průmyslové PMI eurozóny kleslo o celý bod z 56,5 na 55,5 bodu. Výsledky byly nakonec lehce nad očekávání, kdy trh počítal s ještě o něco hlubším propadem indexu. I tak je výsledek nejnižší za posledních patnáct měsíců. Dle dat došlo k výraznému zpomalení růstu objemu výroby, který byl nejslabší za posledních 22 měsíců. Evropskému průmyslu nepomáhá ani zpomalení růstu počtu nových objednávek, který může značit budoucí problémy. Objednávek je však „v zásobě“ kvůli problémům tzv. úzkých hrdel stále relativně hodně.

A právě problematika úzkých hrdel a komplikace spojené s válkou na Ukrajině vedou ke zdražování cen vstupních surovin i v rámci Evropy. Podobně jako v České republice přenesl průmysl část zvýšení nákladů do cen výstupů – tedy prodejních cen pro zákazníky. Těm často nezbývá, než akceptovat růst cen a promítnout ho dále v dodavatelsko-odběratelském řetězci až ke koncovému spotřebiteli. V rámci eurozóny zažily největší propad PMI indexu průmyslové podniky v Německu a v Rakousku.

Problémy jsou patrné i německém průmyslu a lze očekávat jejich přelévání i směrem k České republice. Hodnota indexu PMI německého průmyslu, který měří stav nových objednávek, objemu výroby, zaměstnanosti, dobu dodání výrobních vstupů a objem skladových zásob, poklesl na své dvacetiměsíční maximum. Hodnota dosáhla 54,6 bodů proti 56,9 bodům v březnu. Německo je jedna z mála zemí eurozóny, kde došlo v dubnovém měření k snížení objemu výroby. Problémy měla samozřejmě řada sektorů průmyslu, jak uvádíme výše. Jednalo se však o zpomalení tempa růstu. Nikoliv přímo propadu. Lze předpokládat, že důvodem silného dopadu současné situace na německý průmysl je jeho vysoká závislost na zemním plynu z Ruska.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0502 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,56 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0457 do 1,0590 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,66 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,48 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,55 až 24,75 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,26 do 23,62 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter