Čeští spotřebitelé vstoupili do nového roku optimisticky

AKTUALIZOVÁNO – Celková důvěra v domácí ekonomiku se v lednu téměř nezměnila. Souhrnný indikátor důvěry, vyjádřený v bazickém indexu, oproti prosinci mírně vzrostl o 0,1 bodu na hodnotu 99,2.

Indikátor důvěry podnikatelů se pak meziměsíčně mírně snížil o 0,1 bodu na hodnotu 97,0. Naopak indikátor důvěry spotřebitelů se zvýšil o 1,3 bodu na hodnotu 110,0. Ve srovnání s loňským lednem jsou souhrnný indikátor důvěry a indikátor důvěry podnikatelů vyšší, zatímco indikátor důvěry spotřebitelů zůstává na stejné úrovni.

Podle Viktora Zeisela je tahounem znovu spotřebitelská důvěra, která vyrovnala historické maximum z loňského ledna. Spotřebitele nezastrašily ani rostoucí ceny, když inflace v prosinci dosáhla dvou procent. Těší se totiž z rostoucích mezd a stabilně nízké nezaměstnanosti. „Stejně jako v loňském roce bude i letos spotřeba domácností hlavním tahounem ekonomiky, když podle našeho odhadu vytvoří až polovinu hospodářského růstu. Na druhé straně se horší domácí podnikatelská důvěra,“ dodal Zeisel.

V průmyslu se v lednu důvěra podnikatelů meziměsíčně mírně snížila o 0,7 bodu na hodnotu 98,0. Současná celková i zahraniční poptávka se oproti prosinci snížila. Stav zásob hotových výrobků v průmyslových podnicích se meziměsíčně mírně zvýšil. Hlavní bariérou růstu produkce je stále nedostatečná poptávka, uvádí ji téměř 36 procent vykazujících jednotek, avšak významně roste i počet podniků, které znepokojuje nedostatek mnohdy kvalifikovaných zaměstnanců.

„Dobrá kondice trhu práce a nízká nezaměstnanost na jednu stranu posiluje důvěru spotřebitelů, zároveň však omezuje průmyslovou výrobu. Více než čtvrtina průmyslových firem označila nedostatek pracovní síly jako největší bariéru růstu. To představuje nejvyšší hodnotu od roku 2005,“ uvedl ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés.

Ve zpracovatelském průmyslu se využití výrobních kapacit v lednu v mezičtvrtletním srovnání mírně snížilo a dosáhlo 84,4 %. Celková důvěra podnikatelů v odvětví stavebnictví se nezměnila a zůstala na hodnotě 75,0. Indikátor důvěry v odvětví obchodu oproti prosinci zvýšil o 4,2 bodu na hodnotu 104,3. Ve vybraných odvětvích služeb včetně bankovního sektoru se důvěra podnikatelů v lednu meziměsíčně mírně snížila o 0,3 bodu na hodnotu 97,4.

Newsletter