Nad očekávání lepší německá data o indexu PMI podpořila euro. Společná měna je v zisku nad 1,0650 dolaru za euro. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje kolem 25,30 za euro.

ČEZ nabídku na Vattenfall nepodá, Tykač ano

AKTUALIZOVÁNO – Energetická společnost ČEZ se po důkladném posouzení všech příležitostí i rizik rozhodla závaznou nabídku na vybraná německá aktiva společnosti Vattenfall nepodat. Společnost je však i nadále připravena jednat o jiných podmínkách a variantách prodeje. Serveru Roklen24 to sdělila mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. Nabídku naopak podala Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal Group, spojované se jménem finančníka Pavla Tykače.

„Mohu potvrdit, že Vršanská uhelná podala nabídku na německá aktiva společnosti Vattenfall,“ řekl Roklen 24 bez dalších podrobností mluvčí Czech Coal David Vidomus. ​

Hlavním důvodem pro nepodání závazné nabídky je podle ČEZ prohlubující se nepříznivý vývoj velkoobchodních cen elektřiny, které mají dopad na ekonomické ukazatele i délku provozu klasických elektráren, a přetrvávající nejistota ohledně předčasného utlumování provozu uhelných zdrojů v Německu.​

„Nabízená aktiva představují zajímavou příležitost k rozšíření podnikání ČEZ do sousedícího regionu. Uhlí je v Evropě stále stěžejním zdrojem pro pokrytí dodávek energií a v horizontu následujících desetiletí poslouží jako přemosťující technologie v přechodu na obnovitelné zdroje,“ uvedla mluvčí.

Předběžnou nabídku na aktiva švédského koncernu loni podal i Energetický a průmyslový holding (EPH) a investiční skupina PPF. Mluvčí EPH Daniel Častvaj uvedl, že se k nabídce vyjádří dnes odpoledne. Závaznou nabídku podle zdrojů německého listu Handelsblattu zcela určitě nepodá německá energetická společnost Steag.

Vattenfall v Německu prodává hnědouhelné doly a navazující elektrárny o celkovém výkonu přes 8000 megawattů. V návazném tendru pak firma prodává i deset východoněmeckých vodních elektráren, které mají výkon kolem 3000 megawattů. Společnost odhadovala, že prodej německých aktiv by jí mohl přinést až 3,5 miliardy eur.

Newsletter