Krátké korunové sazby klesly. Koruna oslabila nad 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Dolar proti euru zpevnil pod 1,0850. Americká výnosová křivky se napřimuje.

ČEZ si dokáže půjčovat za záporný úrok

Skupina ČEZ získala již několikrát firemní úvěr se záporným úrokem. Obrátila se na evropské banky, úvěry byly v eurech. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž potvrdil serveru Roklen24 informaci, kterou odvysílal Český rozhlas. Informoval o ní také server E15.

„Opakovaně se nám stalo, že jsme přijali krátkodobé úvěry za negativní úrokové sazby,“ sdělil Kříž. Záporné sazby se pohybují v desetinách procenta. Půjčky získala Skupina ČEZ například od nizozemské ING, italské Intesa Sanpaolo nebo britské Barclays. Tuzemské banky takové úvěry zatím neposkytují.

„Situaci na trhu pozorně sledujeme. Aktuálně žádné nové financování nehledáme,“ uvedl mluvčí. Podobné půjčky jsou nyní v zemích eurozóny běžné. Česká národní banka se chce záporným úrokům vyhnout. „Nikdy jsme to ale nevyloučili. Není to pro nás vhodné z mnoha důvodů. Budeme se tomu chtít vyhnout,“ řekl včera guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Zisk ČEZ ve 2. čtvrtletí spadl o polovinu na 3,8 miliardy korun

ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který drží prostřednictvím ministerstva financí zhruba 70 procent akcií. Vyplácená dividenda tak jde do státního rozpočtu. Letos ČEZ očekává očištěný čistý zisk na úrovni 18 miliard korun, což by byl pokles proti 20,5 miliardy Kč za loňský rok.

 

Newsletter