ČEZ v 1Q vydělal 8,7 miliardy Kč, za celý rok čeká 17 miliard

AKTUALIZOVÁNO – Skupina ČEZ dosáhla v letošním 1. čtvrtletí čistého zisku 8,7 miliardy  Kč, což je meziročně o 13 procent méně, ale o 15 procent více než předloni. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) dosáhl 19 miliard korun. Z meziročního poklesu o miliardu připadá 70 procent na vrub nižších realizačních cen vyrobené elektřiny. 

Skupina ČEZ navyšuje očekávání čistého zisku očištěného za celý letošní rok na 17 miliard korun a to zejména z důvodu úspěšného prodeje akcií společnosti MOL.

„Čistý zisk mírně předčil naše i tržní očekávání avšak především vlivem jednorázových položek. Vzhledem k tomu, že výsledky nijak výrazně nevybočily z očekávání trhu, nepředpokládáme výraznou reakci ceny akcií,“ dodal ekonom Komerční banky Miroslav Frayer.

Provozní výnosy v prvním čtvrtletí dosáhly 52,8 miliardy korun a meziročně tak vzrostly o dvě procenta stejně jako objem výroby z tradičních zdrojů. Skupina ČEZ skokově navýšila výrobu v oblasti nové energetiky, kam patří větrné, fotovoltaické a malé vodní elektrárny. V těchto zdrojích vzrostla výroba o 18 procent, zejména díky akvizici větrných elektráren v Německu na konci roku 2016, ale i díky nárůstu výroby ve větrných parcích v Rumunsku.

Skupině ČEZ se nadále daří na trhu prodeje koncovým zákazníkům. Prodej zemního plynu meziročně vzrostl o 26 procent, prodej elektřiny o tři procenta a prodej tepla vzrostl o dvě procenta.

„Nejvýznamnější událostí za uplynulé čtvrtletí z pohledu celoročních výsledků byl úspěšný prodej akcií MOL a souběžný výkup konvertibilních dluhopisů. ČEZ tímto krokem úspěšně zhodnotil dlouhodobou investici pro akcionáře, od roku 2007 do roku 2017 dosáhlo celkové pozitivní saldo peněžních toků pro Skupinu ČEZ hodnoty 3,4 mld. Kč. Z pohledu roku 2017 jako takového očekáváme celoroční pozitivní příspěvek prodeje akcií MOL a souvisejících operací do účetního čistého zisku očištěného Skupiny ČEZ ve výši 4,5 mld. Kč.“, uvedl předseda představenstva a generální ředitel Daniel Beneš. Zejména z tohoto důvodu Skupina ČEZ navyšuje celoroční očekávání čistého zisku očištěného na 17 miliard korun.

„Očekávali jsme vyšší ztráty na kurzových výkyvech, kurzová ztráta na turecké liře byla jen 0,5 miliardy korun,“ uvedl trader Roklen Radek Pavlíček. „Pro akcionáře nyní vnímám nejdůležitější pilíř stabilizaci ceny elektřiny na německé burze. Pokud by se cena dostala nad 30 EUR/MWh, očekáváme pozvolný nárůst akcií směrem k 500 Kč,“ dodal Pavlíček.

„ČEZ je defenzivní titul s krátkodobě velmi stabilními a předvídatelnými příjmy díky zajištění prodejní ceny většiny produkce elektřiny na cca 2 roky dopředu. Zároveň ale dlouhodobě tržby a zisky firmě prostou, pokud ceny elektřiny budou stoupat. ČEZ tak díky relativně nízké valuaci představuje dobrý defenzivní dividendový titul, ale také dobrou sázku či ochranu proti růstu cen komodit a inflace, která by se měla projevit i ve zvyšování cen elektřiny. Ceny komodit se odrazily od dna dosaženého vloni v únoru a měly by do budoucna spíše pozvolna růst, pokud nedojde ke zpomalení světové ekonomiky,“ komentoval výsledky ČEZu analytik BH Securities Martin Vlček.

ČEZ 6. května oslavil 25 let od svého založení. „Když se podíváme na vývoj společnosti ČEZ za uplynulé čtvrtstoletí, uvidíme obrovský kus tvrdé práce, který zde zanechali všichni tehdejší i současní zaměstnanci. Z ČEZ se za tu dobu stala silná nadnárodní společnost, patřící do osmičky největších evropských energetik. ČEZ za 25 let své existence odvedl na dividendách, daních a darech českému státu celkem 570 mld.Kč,“ připomněl Beneš.

Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.

Newsletter