Chceme auta na elektřinu. Jak ji ale vyrobíme?

Zdroj: Depositphotos

Neustále stupňujeme nároky na spotřebu elektrické energie, nově například EU ve svém „zeleném šílenství“ rozhodla o zákazu prodeje automobilů se spalovacími motory od roku 2035. Nahradí je elektromobily, které mají být ekologičtější. Pokud odhlédneme od ceny takového vozu, která se pohybuje minimálně kolem milionu korun a pro většinu z nás je nedostupná, tak „palivo“ pro ně, tedy tato elektřina jaksi navíc oproti současným odběrům, se musí také vyrobit. Přitom pokud podle webu Seznam zprávy jen 5 % řidičů (300 tisíc aut) přejde na elektromobily, znamená to 1,5 % veškeré elektřiny vyrobené v ČR, což je 7 % současné produkce jaderné elektrárny Temelín. A to je samozřejmě velmi střízlivý počáteční odhad. Nemluvě o enormním náporu na síť, pokud se tito uživatelé rozhodnou dobíjet své vozy večer.

A to vše v době, kdy náš hlavní a spolehlivý zdroj energie, kterým stále je uhlí, chceme už za pár let zcela odstřihnout od sítě. Jak tedy nasytíme náš stále rostoucí apetit po proudu? Soláry a větrné turbíny nejsou dostatečně spolehlivé ani kapacitní a jaderná spása v podobě nového bloku Dukovan se podle řady odborníků nestihne do plánovaného roku 2038 spustit. Na řadu tedy mají přijít plynové elektrárny, které ale již nyní podle studií produkují více emisí než uhelné, a navíc zesílí nežádoucí závislost na totalitním Rusku, které bude plyn dodávat rourami Nord Streamu II po dně Baltského moře přímo do Německa a odtud dále do Evropy, včetně ČR. Nedávno to skously i USA, takže se zdá, že dokončení tohoto megalomanského projektu za stovky miliard eur již nic nebrání. Náklady přitom zaplatíme my spotřebitelé, o tom nemůže být pochyb. Že by zde byl skutečně zakopán pes, proč dáváme pryč ruce od uhlí? Aby se nám ono zelené šílenství neproměnilo v rudé…

Vždycky mě nadzvedne, jako nedávno, když si čtu „hrůzostrašné“ řádky o škodlivosti využívání uhlí pro energetické účely na životní prostředí. A na článek přitom navazuje reklama na benzínový automobil. Takže jedno fosilní palivo „očerníme“, druhé vyzdvihneme. Navíc benzín s naftou v nejbližší době úplně zakážou propagovat i ve spojení s auty ve stylu: Když nemáš elektric car, nesmíš na silnici. Jasně to dokládá naši dvojakost přístupu k této bezesporu závažné problematice. Prostě nevíme, kudy kam. V tomto případě bychom neměli bláznivě experimentovat, ale držet se osvědčeného modelu fungujícího desítky let, tedy pokusit se v přijatelné míře si zachovat jakékoli zdroje, klidně i ty uhelné, než budeme schopni vyrábět elektřinu cenově přijatelně, v potřebném množství a bez přerušení dodávek, když obnovitelné zdroje zrovna nemají svůj větrný nebo slunný den a jejich bateriová úložiště vypráskáme do pár hodin od jejich připojení do sítě….

V opačném případě doufejme, že nám alespoň ponechají živočišné uhlí, jinak se z toho p….e. Poměrně mě jako člověka střední třídy šokovalo nedávné prohlášení unijního komisaře Frans Timmermanse, že jsou si v EU vědomi finanční nákladnosti zvoleného řešení, které řada obyvatel finančně neustojí, i jeho nespolehlivosti, přesto ho máme následovat dál….Navrhuje dokonce rozdávat něco na způsob prvorepublikových „žebračenek“ lidem, co nebudou na faktury mít… Prý patří v komisi k velkým podporovatelům unijního fondu, který má chudším lidem zmírňovat třeba dopady vyšších cen energií. Jen Česko by takto mohlo získat přes 40 miliard korun.

Když se pak člověk pídí po ráciu nastolené cesty, vždy se dozví nějakou pěknou floskuli o záchraně planety….Při vší úctě ke všemu pokrokovému, to je hodně velká bída. Celé to nejen trochu, ale úplně docela připomíná tragikomicky veselou, jenže vlastně hodně smutnou (pro leckoho i na motivy životní zkušenosti) až bolestivou scénu z jedné české filmové klasiky: „Proč?… Proč?… Irénko, já se ptám, proč?…Proč?….Proč? “ Jak ve filmu, tak i v naší zelené realitě dneška zůstane otázka bez racionální odpovědi. Nikdy to v onom filmu natvrdo nezaznělo, věděl to ale každý divák v kině, u televize. Hlavně kvůli prachům, Bohúši, brachu milý, a je úplně jedno, že ji máš rád i bez peněz. Jinými slovy při pohledu do života běžného občana (jak říkal s oblibou televizní nestor Ota Černý): V zelených aktivech už je zainvestováno tolik peněz, že hodit kotvu a zůstat aspoň stát, natož zařadit zpětný chod, když to nebude pro leckoho z půlmiliardy obyvatel EU k zaplacení, půjde už hlavně právě v unijní Evropě hodně ztěžka. Tož, kurva, (a nejen) hoši, guten tag!

Newsletter