Americká ekonomika se dlouhou dobu pyšnila mnohem lepší kondicí oproti zbytku světa. Co stálo za jejím robustním růstem? Odpovědět můžeme ve dvou grafech, které nás navedou i k otázce, jak snížit inflaci.

Americkou ekonomiku táhla spotřeba domácností. Podle agentury Moody’s spadá zhruba polovina spotřeby pod 10 % nejbohatších domácností s ročním příjmem 250 tisíc dolarů a víc. Před třiceti lety jejich podíl dosahoval kolem 36 %. Spotřeba vysokopříjmových domácností dnes stojí dle agentury za třetinou amerického HDP.
Co by mohlo spotřebu nejbohatších oslabit? Například pokles akciového a realitního trhu. Oslabení efektu bohatství-> oslabení spotřeby -> oslabení kondice americké ekonomiky -> oslabení inflačních tlaků -> snížení sazeb.
Říká se, že Fed nenechá trhy padnout. Pokud chce ještě nižší inflaci, tržní korekce by mu v tom pomohla. A to se týká i té aktuální, která je spjata zejména s riziky zpomalujícího amerického hospodářství.
Tržní nálada tohoto týdne se doposud nesla v duchu klesajících amerických výnosů a rostoucích sázek na pokles sazeb Fedu. Krátce jsme se dokonce dostali až na 80bodové snížení v letošním roce. Dolar v tomto prostředí oslabil, k čemuž včera přispěla i zpráva o plánovaném navýšení německých fiskálních výdajů v objemu téměř 12 % HDP. Z oslabujícího dolaru profituje nejen euro, které zpevnilo nad 1,0600 EURUSD, ale také koruna, jejíž zisky ji dostaly až k 23,60 za dolar. Proti euru se domácí měna obchoduje nad 25,00.
Na poli celní politiky došlo na rozpoutání obchodních válek. Proti USA uplatní odvetná opatření především Kanada a Čína. Zajímavostí, která tržním narativem otřásla, bylo včerejší prohlášení amerického ministra obchodu Lutnicka. Podle něj je možné, že by prezident Trump mohl uvalená cla na Mexiko a Kanadu z části zrušit, případně upravit, hned ve středu, tedy dnes. Rychlé změny v krátkém čase udrží na trhu volatilitu. Lutnickem zmínění změna by každopádně mohla tržní náladu alespoň krátkodobě mírně zlepšit. Na jistotě by ovšem příliš nepřidala.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0628 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,60 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0531 do 1,0681 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,07 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,59 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,96 až 25,14 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,48 do 23,80USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.