Chcete vydělat víc na akciích? Vykašlete se na PC a smartphone!

Chcete poznat tajemství, jak vydělat víc peněz na akciovém trhu? Je to opravdu jednoduché. Stačí vypnout počítač a odložit chytrý telefon. Bez legrace. Nová studie National Bureau of Economic Research, která byla zveřejněna tento měsíc, ukázala, že tradeři, kteří kladou velký důraz na krátkodobé výkyvy akciového trhu, mají výrazně horší výsledky, než ti, kteří trh sledují ne tak často, napsal server MarketWatch.

Důvod pro tento překvapující protiklad je následující. Podle studie jsou tradeři, kteří kladou větší důraz na krátkodobé pohyby na trhu, tendenci být více konzervativní. Dají méně peněz do rizikových aktiv, a proto je jejich zisk v průběhu času nižší.

Profesionální tradeři, kteří dostávají informace ne až tak často, investují o 33 procent více do rizikových aktiv. Jejich zisky jsou pak o 53 procent vyšší, než zisky investorů, kteří se bez přílivu čerstvých informací jednoduše neobejdou, upozornili autoři studie.

 

 

Proč byste tedy měli snášet riziko poklesu, protože zdánlivě neškodně často věnujete trhům značnou pozornost a kontrolujete své čisté jmění? Odpověď se pokusili najít dva behaviorální ekonomové Shlomo Benartzi a Richard Thaler, kteří před lety vypracovali slavnou psychologickou teorii. Předpokládali existenci dvou vzorů chování, což nazvali myopickou averzí ke ztrátám, která má za následek dva osobnostní rysy, které má většina z nás. Za prvé nenávidíme ztráty víc, než milujeme zisky. A za druhé, pokud máme šanci, sledujeme, jak se naše investice vyvíjejí.

Z toho vyplývá, že ti, kteří jsou nejvíce zaujatí, jsou nejvíce konzervativní. Jejich časté kontroly totiž znásobí jejich subjektivní zkušenosti ze ztrát, které oni ale nenávidí.

Existuje tedy nějaký lék na myopickou averzi ke ztrátám? Vzhledem k tomu, že opravdu příliš nemůžeme změnit svoji psychiku, abychom naše ztráty nenáviděli méně, je jedinou realistickou protilátkou dávat menší pozor na to, co se na trzích děje a jak vypadá vaše portfolio. Rada je tedy stejná jako v titulku. Vypněte počítač i smartphone…

 

 

Newsletter