Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Čím dál méně Britů dosáhne na vlastní bydlení. Kam až ceny porostou?

Velká Británie bývala národem preferujícím bydlení vlastní před pronájmem. Vnější okolnosti ovšem jdou proti tomuto trendu. Při pokračujícím boomu cen na tamním realitním trhu bude během necelých dvou dekád více než polovina britských domácností bydlet v pronajatém bytu či domu, zní závěr nového výzkumu britské asociace zprostředkovatelů hypotečních úvěrů (IMLA).

Pokud by došlo na prognózu IMLA, počet domácností, jimž finanční situace, resp. ceny na trhu nedovolují pořídit si bydlení do osobního vlastnictví, se během následujících 18 let zdvojnásobí. Jak už to v ekonomice bývá, růst cen bytů a domů doprovází pokles jejich nabídky.

Za hlavní faktory jdoucí proti dostupnosti koupi realit pro britské obyvatelstvo IMLA jmenuje slábnoucí nabídku vysokokapacitních bytových komplexů (tzv. social housing), rostoucí regulatorní překážky pořízení vlastního bydlení, změny na trhu práce a vysoká úroveň imigrace.

Počet vlastníků-pronajímatelů bytů podle studie klesl od roku 2007 z 68 na 64 procent. Podíl nájemního bydlení soukromého sektoru se zvýšil ze 14 na 18 procent.

„Budou-li pokračovat současné trendy bez zásadního zásahu politiky, který by řešil nedostatek nového bydlení, většina britských domácností bude do roku 2032 žít v nájmu, což by se stalo poprvé od začátku 70. let. Dalekosáhlé důsledky pro ekonomiku může mít i vypozorovaný fakt, že výrazně klesá dostupnost vlastního bydlení pro mladé Brity. Zatímco před dvanácti lety si koupi bytu mohlo dovolit 36 % lidí ve věku 16 až 24 let, aktuálně je to pouze 11 %. Pro věkovou skupinu 25 až 34 let tento poměr klesl za dané období z 67 na 40 %.

(Ne)končící cenový boom

Ceny na britském trhu realit zažívají boom a míří na rekordní úrovně, přičemž v mnoha částech země zdatně dohánějí vysoké ceny v Londýně. Podle Hometrack rostly v dubnu ceny nemovitostí na téměř polovině britského území mimo hlavního města.

Obrat trendu očekává nevládní výzkumná skupina pod finančním patronátem Ernst & Young (EY ITEM Club), která ve včerejší zprávě předpovídá ochlazení “realitní inflace“ v příštím roce pokračující výrazným zpomalením růstu v roce 2016, který má učinit přítrž „neudržitelnému boomu“. Do vývoje cen nemovitostí by se dle analytiků měly projevit ztížené podmínky poskytování úvěrů a dále rostoucí nabídka na trhu.

Dle EY ITEM Club by letos měly ceny realit ve Velké Británii růst 7,4% tempem, dále o 7,2 % v příštím roce a tempo by mělo výrazněji zpomalit na 4,2 % v roce 2016, kdy dojde ke změně v garanci hypoték. Je to však pouze prognóza jedné instituce, která je ve sporu s odhady jiných. Instituce Royal Institution of Chartered Surveyors (RICS) dle studie z minulého týdne očekává pokračování prudkého růstu cen, který by měl v dalších pěti letech v průměru dosahovat 6 % ročně. Před nebezpečným boomem varovaly minulý měsíc britské královské instituce i centrální banka Bank of England.

Newsletter