Čína buduje novou Hedvábnou stezku. Které akcie z toho těží?

Čínské akcie dnes dosáhly nejvyšších hodnot za posledních šest týdnů. K tomuto růstu pomohlo oznámení čínské vlády o investici do Hedvábné stezky (Silk Road) o celkovém objemu 16,3 miliardy dolarů. Silk Road je známá historická obchodní cesta spojující Východ se Západem. Její rekonstrukce značně přispěje k obchodnímu propojení čínských provincií mezi sebou, ale i k intenzivnější podpoře obchodu se západními sousedy, alespoň dle záměru čínské vlády.

Samotnou investici bude mít na starost speciálně vytvořený fond, který je financován třemi státem vlastněnými bankami, jež jsou určeny pro správu přímých vládních investic. Podle informací zveřejněných agenturou Bloomberg bude nejvíc zdrojů využito k rozšíření silniční, železniční a potrubní dopravy.

Po oznámení plánu investice vyšplhaly nejvíce nahoru akcie strojírenské společnosti China Communications Construction (+9 %), Sany Heavy Industry po růstu o 7,5 % vymezila letošní maxima, China Railway Construction posílila o 3 %. Akcie Zoomlion Heavy Industry Science & Technology Co.vylétly dokonce o 15 %. 

První informace o samotné investici se dostaly na veřejnost již minulý rok, kdy čínský prezident Xi Jinping oznámil záměr posílit obchod s oblastí Středozemí a obnovit tak Silk Road v jejích původních základech.

Newsletter