Čína spustila podporu ekonomiky, bankám jde 81 miliard dolarů

Čínská centrální banka nasadila na podporu ekonomiky rozsáhlý stimulační balík 500 miliard jüanů, v přepočtu 81 miliard amerických dolarů. Zdroje půjdou do velkých státem vlastněných bank, skrze které chce země následně podpořit v růstu zvolňující ekonomiku. Americký Fed má dnes oznámit omezení QE o dalších 10 mld. USD, očekává se nadále umírněná rétorika ohledně zvyšování sazeb. ECB v říjnu spustí rozsáhlý program odkupu aktiv.

Čínská finanční injekce má podobu tříměsíčních půjček s nízkou úrokovou sazbou a centrální banka ji poskytne pětici hlavních bank v zemi. Těmi jsou Industrial&Commercial Bank of China (ICBC), China Construction Bank Corporation (CCBC), Agricultural Bank of China, Bank of China a Bank of Communications Company. Podle zpráv, na které se odvolal list Financial Times, PBOC začala hotovost do bank přesouvat v úterý a transfer dokončí dnes. Každá z pětice bank dostane po 100 miliardách jüanů.

Někteří čínští bankéři přes rozsáhlý balík pochybují, zda je toto opatření dostatečně silné ve snaze o oživení ekonomické aktivity, a poukazují na ochabující zájem čínských podniků o půjčky – a tedy o efekt programu.

Tempo růstu čínské ekonomiky ve druhém čtvrtletí mírně zrychlilo na 7,5 procenta po růstu o 7,4 procenta v prvních třech měsících roku. Růst průmyslové výroby ale v srpnu klesl na téměř šestileté minimum, byl nejhorší od počátku finanční krize. To podpořilo obavy z výrazného podstřelení vládního cíle pro letošní růst ekonomiky, pokud vláda nezakročí. 

Newsletter