Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Čínská IPO loterie – výhra je jistá, jen losy hůře k dostání

Investice do společností, které poprvé upisují své akcie na čínském trhu, přitahují v průběhu letošního roku čím dál tím vyšší pozornost. Není se čemu divit – od ledna, kdy trh s primárním úpisem akcií (IPO) začal po více než ročním zmrazení opět fungovat, je průměrný nárůst ceny akcie den po vstupu na burzu závratných 43 %. Byl by klidně i vyšší, čínský regulátor však chtěl zabránit situaci, která na trhu panovala na konci roku 2012 – během prvních pár týdnů po zahájení obchodování vykazovaly akcie nárůst až trojnásobný. Pak ale došlo k prudkému propadu pod upisovací cenu, ze kterého se tituly již většinou nevymanily.

Proto čínská regulatorní komise ke konci roku primární emise akcií zastavila, s cílem tuto situaci změnit a zároveň si vzít dostatek času k prozkoumání fundamentu jednotlivých společností, které chtěly své akcie na čínský trh umístit. Proces povolování IPO byl opět zahájen v lednu tohoto roku – během ledna a února povolila komise primární úpis akcií zhruba 50 společnostem. Následovala čtyřměsíční pauza a v červnu dostalo povolení upsat své akcie dalších deset společností. Přibyla i nová pravidla – jedním z nich je regulatorní limit nárůstu akcie v prvním dni po zahájení obchodování – akcie může poskočit maximálně o 44 %, pak je obchodování pozastaveno. V dalších dnech je pak povolen maximální nárůst ve výši 10 %.

Čínská horečka a rychlé zisky

V roce 2012, kdy si během několika týdnů odnášeli investoři mnohdy až trojciferný výnos, se totiž podle informací agentury Reuters rozšířila obvinění, že trh je nastaven ve prospěch insiderů, kteří do akcií zainvestují s cílem vytáhnout zajíce a nechají pak běžné investory s prázdným pytlem. Dokazuje to i studie Credit Suisse, která zkoumala 437 primárních úpisů během let 2011 a 2012. Ukázalo se, že investoři, kteří své akcie prodali den po zahájení obchodování, si odnesli v průměru 23% výnos, přičemž investoři, kteří drželi akcie rok, prodělali 42 %.

Nárůst cen akcií se vlivem nového limitu po zahájení obchodování zpomalil, ale situace se příliš nezlepšila. Od začátku roku posílily akcie nově upsaných společností v průměru o 94 %, což je podle dat agentury Bloomberg sedmkrát víc než celosvětový průměr. Stojí za tím mimojiné i relativně nízké ocenění nových emisí. Regulatorní komise sice vydala nové směrnice při stanovování upisovací ceny,  jedním z pravidel je navíc povinnost odložit úpis o tři týdny a vydat varování investorům, pokud je upisovací cena nad úrovní ostatních akcií v sektoru. Regulátoři se tak snaží zabránit přehnanému ocenění, ze kterého by benefitoval pouze management a stávající akcionáři. Příliš nízké upisovací ceně však zatím nezabránili.

Podle dat agentury Bloomberg se akcie všech společností, jejichž IPO nastalo během července, upisovaly pod průměrnou hodnotou (měřeno ukazatelem P/E) ostatních společností v sektoru. Farmaceutická společnost Guangdong Taicheng Pharmaceutical se například upsala za P/E 17,5 (17,5násobek svého zisku), což je poloviční hodnota oproti rivalům ze stejného sektoru. Cena akcie této společnosti vylétla od zahájení obchodování 31. července na více než dvojnásobek.

Sázkaři bez zájmu o fundament

Současná situace je tak dost možná ještě horší, než v roce 2012. Nová pravidla regulatorní komise nezabránila přílivu spekulantů, kteří otevřeně označují čínský trh s nově upsanými akciemi za loterii s jistou výhrou a fundament jednotlivých společností už je téměř vůbec nezajímá. Není ovšem tak jednoduché koupit si los – všechny emise jsou několikanásobně přeupsané – některé dokonce více než stonásobně – a nedostane se na kdekoho. Současný zájem  navíc poškozuje ostatní akcie zavedených společností na čínském trhu, z nichž se někteří investoři stahují, aby měli připravené prostředky na nově upsané emise. Na druhé straně trpí i společnosti, které mají zájem na burzu vstoupit a získat nový kapitál – regulatorní komise činí proces IPO velmi pomalým a relativně komplikovaným.

Příkladem těch, kteří netrpělivě čekali ve frontě na uvedení na burzu, může být například čínská technologická společnost Shenzhen Absen Optoelectronic – ta na své IPO čekala celých osm let.

„Obchodní příležitosti tak rychle unikají. Obávám se, že prostředí našich kapitálových trhů ničí šance mnoha dobrým společnostem,“ komentoval šéf Optoelectronic Ding Yanhui v rozhovoru pro IFR Asia.

Firma se na své velmi úspěšné IPO dočkala až letos v červenci – její akcie byly přeupsané 138krát. Obchodování bylo zahájeno na začátku srpna na ceně 20 juanů, dnes cena poskočila o povolených 10 % k 62,57 juanům – titul se tak obchoduje oproti upisovací ceně o téměř 213 % výš, a to během několika dní.

Od přísnější regulace k volnému trhu?

Šéf čínské regulatorní komise Xiao Gang oznámil, že od června do konce roku povolí zhruba 100 primárních úpisů (IPO). To je podstatně méně, než očekávali analytici, vláda se ale bojí, že větší záplava nových titulů dále poškodí akciový trh. Řešením celé zamotané situace by bylo na regulace rezignovat a nechat trh fungovat na klasické bázi poptávka versus nabídka. To má po svých zkušenostech komise také v plánu. Podle informací agentury Bloomberg čínský regulátor oznámil, že chce zavést registrační systém pro zájemce o IPO podle americké předlohy, který by měl pouze zajistit, aby společnosti splnily požadavky týkající se zveřejnění požadovaných údajů. Jestli a jak moc je pak navržená upisovací cena zajímavá nebo férová, by bylo na investorech.

Čínský regulatorní komise má svůj plán představit do konce tohoto roku.

Newsletter