Evrpské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě nad 1,0660 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna navýšila zisky k 25,25 za euro.

Čínská měna se prosazuje u amerických firem a tiše vytlačuje dolar…

Role amerického dolaru ve světovém obchodě zvolna přestává být neotřesitelnou. Zejména v tom s Čínou a obchodní mekkou Hong Kongem. Platby renminbi se stále výrazněji zamlouvají americkým korporacím a jejich čínským dodavatelům či naopak. Proč?

Na celkovém obchodě mezi Spojenými státy a zbytkem světa se letos v dubnu odehrály v čínské měně „pouhé“ 2,4 procenta. Málo? Před rokem to bylo 0,7 procenta. Objem transakcí v renminbi za jediný rok vzrostl více než trojnásobně, vyplývá z dat globální vypořádací firmy SWIFT. Je to jen vlažný začátek.

„Do konce příštího roku očekáváme, že se v čínské měně budou odehrávat tři desetiny celosvětového obchodu s Čínou. Dnes to není ani polovina takového podílu,“ citují Financial Times Debru Lodge, výkonnou ředitelku newyorské pobočky banky HSBC, která dobře zná i asijské divize banky a tamní finanční prostředí.

Zatímco předchozí roky byly spojené s posilováním čínské měny k americkému dolaru, letos o více jak 3 procenta oslabuje a další tlak na její sražení je nasnadě. Realizací zahraničního obchodu v čínské měně se američtí importéři zbavují placení prémie za čínské dovozy. Tamní vývozci se zase nemusejí obávat rizika prudkého vývoje měn při obchodování v americkém dolaru. Obě strany jsou spokojeny. Vedle toho se rozrůstá finanční trh s nástroji, kterými se před riziky obchodování v renminbi může zajistit americký dovozce, ať už jde o swapy, opce či takzvané „dim sum“ dluhopisy.

Dim sum bondy jsou dluhové papíry, vydávané mimo území Číny, ale v její měně. V letošním prvním čtvrtletí jejich emise podle dat mezinárodní ratingové agentury Fitch Ratings dosáhly nového rekordu v přepočtu 10,8 miliardy dolarů a staly se běžnou součástí finanční politiky takových korporací, jako je například Caterpillar. Podle analytiků Fitch jde pouze o zlomek toho, co teprve přijde. „Celkový vydaný objem stoupl na 55,5 z 24,7 miliardy dolarů mezi lety 2011 a 2013. Stále to ale nejsou ani čtyři procenta domácího dluhopisového trhu Číny. Mezinárodní investoři začínají vnímat čínskou měnu jako jednu z vedoucích ve světě a tyto dluhopisy nakupují do svých globálních portfolií,“ uvádí za Fitch Matt Jamieson.

Napětí mezi Čínou a Spojenými státy o dolar se vyhrotilo nejvýrazněji v letech 2008 až 2009, kdy Čína utrpěla v důsledku finanční krize a americké měnové politiky silné ztráty u jí držených amerických dluhopisů. Roky byly počátkem vážně míněného mezinárodního „promování“ čínské měny. Růst prestiže v regionu a o každý drobný krůček snižování nezávislosti Číny na americkém dolaru je pro tamní režim vítané. Stejně tak z ryze ekonomického pohledu. „Do dvou let uvidíme prudký růst užití čínské měny mezi americkými malými a středními firmami, které s Asií obchodují. To bude pro renminbi znamenat další skokový posun, pro dolar ztráty,“ předpovídá Debra Lodge.

Newsletter