Čínský drak zakončil loňský rok pozitivně

AKTUALIZOVÁNO – Čínská ekonomika končí bouřlivý loňský rok pozitivně. Hrubý domácí produkt (HDP) v loňském 4. čtvrtletí rostl o 6,8 procenta, což je nad očekáváním analytiků Bloomberg, kteří počítali se zvýšením o 6,7 procenta. Mezičtvrtletně se HDP zvýšil o 1,7 procenta dle očekávání. Rostly spotřebitelské výdaje a dařilo se trhu s nemovitostmi. Ekonomiku Říše středu také podpořily vyšší výdaje vlády a rekordní půjčky od bank.

„Růst čínského HDP za čtvrté čtvrtletí jen mírně přesáhl očekávání trhu a přiblížil se sedmi procentnímu cíli stanovém v aktuální pětiletce. Ve střednědobé horizontu i nadále očekáváme růst okolo spodní hranice zamýšleného cíle. Z ekonomického pohledu je zásadní problém čínské ekonomiky přetrvávající majetková, sociální a příjmová nerovnost. Ta zároveň skrývá potenciál pro další ekonomický růst. K přetavení nerovností v ekonomický růst bude nutná vhodná strukturální změna, která ale především musí přijít ve vhodný čas,“ uvedl ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés.

Za celý loňský rok rostla čínská ekonomika o 6,7 procenta. Tempo růstu je v souladu s odhady čínské státní plánovací agentury. „Očekáváme, že tento rok ekonomika zpomalí na 6,3 % a slabší růst by měla vykazovat i v dalších letech. I v Číně jsou totiž zapotřebí hluboké strukturální reformy. Nicméně ekonomové SG nepředpokládají, že by nastupující čínská garnitura měla odvahu reformy zavádět. Podle ekonomů SG dokonce hrozí velké riziko, že Čínu čeká scénář ´ztracené dekády´,“ uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

Průmyslová produkce rostla v posledních třech měsících loňského roku meziročně o šest procent, mírně pod očekáváním 6,1 procenta. Maloobchodní tržby byly vyšší o 10,9 procenta, čekalo se zvýšení o 10,7 procenta.

Čínská vláda tento týden představila nová opatření, která mají čínskou ekonomiku více otevřít zahraničním investicím. Patří mezi ně například zmírnění restrikcí pro investice do bank a dalších finančních institucí. Nová opatření by podle vlády měla vytvořit „spravedlivé a konkurenční“ prostředí, které postaví domácí a zahraniční firmy na stejnou úroveň. Peking ale nezveřejnil časový harmonogram pro jejich zavedení.

Newsletter