Čínský miliardář koupil anglický fotbalový klub Aston Villa

AKTUALIZOVÁNO – Čínský miliardář Sia ťien-tchung koupil anglický tradiční fotbalový klub Aston Villa, který ale letos sestupuje z Premier League. Vlastníkem birminghamského klubu z Villa Park, který byl založen v roce 1874, se stalo konsorcium Recon Group, které miliardář vlastní. Cena transakce je 60 milionů liber.

Sia ťien-tchung se stane prvním mužem z pevninské Číny, který bude plně vlastnit anglický klub. Čínský vlastník se nyní musí rozhodnout, jak klub povede,“ uvedl Mark Dreyer ze serveru China Sports Insider.

„Hlavním cílem nového majitele je návrat týmu do Premier League. Hned poté se chceme umístit mezi nejlepšími šesti týmy soutěže a vrátit tak do Villa Parku evropský fotbal,“ stojí v tiskové zprávě klubu, který stráví ročník 2016/2017 v Championship.

Prodej tradiční anglické značky se sedmi tituly v Premier League musí schválit anglické fotbalové orgány. Když do klubu v roce 2006 vstupoval bývalý americký vlastník Randy Lerner. Tehdy za podíl dal 62,2 milionu liber. Aston Villa byla posledním týmem v historii Premier League, který umístil do základní sestavy všech 11 hráčů z Anglie. Dres týmu v minulosti oblékli také čeští reprezentanti Patrik Berger a Milan Baroš.

Na fotbalové Euro sázkové kanceláře přijaly sázky v řádu milionů

Největší čínskou investicí do anglického fotbalu zůstává prosincový vstup konsorcia vedeného společnosti China Media Capital do Manchesteru City. Za třináct procent akcií zaplatili Číňané 400 milionů dolarů.

Newsletter