Čistý zisk Pegasu ve 2. čtvrtletí rostl o 260 procent

AKTUALIZOVÁNO – Znojemskému výrobci netkaných textilií Pegas Nonwovens vzrostl v letošním druhém čtvrtletí čistý zisk meziročně o 259,9 procenta na 7,1 milionu eur. ​​​​​​Provozní zisk EBITDA se zvýšil o čtvrtinu na 11,2 milionu eur. Výnosy se zvýšily o 0,9 procenta na 51,6 milionu eur. Akcie na pražské burze odpovídají růstem o 1,5 % k 800 korunám za akcii.

„Výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí považuji za dobré. Ukazatel provozního hospodaření, EBITDA, v letošním roce nevykazuje výrazné výkyvy, kterých jsme byli svědky v minulých letech. Vzhledem k absenci dalších externích vlivů, jako je např. vývoj cen polymerů, tak můžeme opět ukázat, jak je naše podnikání za standardních okolností stabilní,“ uvedl generální ředitel Pegas Nonwovens František Řezáč.

K dobrým výsledkům podle něj opět přispěla výroba, která už několik čtvrtletí v řadě dosahuje solidních úrovní. „Rovněž objem prodeje splňuje plánované hodnoty a v naturálním vyjádření, tj. v tunách, jsme zaznamenali nárůst oproti loňskému roku. Zásoby hotových výrobků se nám také daří držet na optimální úrovni,“ dodal Řezáč.

Podle Miroslava Frayera z Komerční banky překonaly výsledky Pegasu na úrovni provozního i čistého zisku konsensus. „Výsledky hospodaření hodnotíme pozitivně a nadále držíme naše nákupní doporučení s cílovou cenou 863 korun za akcii. Rostoucí ceny polymerů a nižší investice považujeme za největší rizika,“ dodal Frayer.

Firma uvedla, že na pololetní meziroční srovnání tržeb měl negativní vliv pokles cen polymerů. Ceny polymeru jsou od začátku roku víceméně stabilní a pohybují se na dlouhodobých minimech. Negativní vliv cen polymerů do tržeb byl kompenzován meziročním nárůstem objemu prodejů v tunách.

V pololetí vykázal Pegas zisk EBITDA ve výši 22,8 milionu eur, meziročně o 5,8 procenta. Nárůst byl do značné míry způsoben zejména přeceněním opčního akciového plánu, který za první pololetí 2016 představoval náklad ve výši 0,5 milionu eur oproti nákladu ve výši 2,5 milionu EUR za první pololetí 2015.

Objem produkce v pololetí pouze nepatrně poklesl ve srovnání se stejným obdobím v předchozím roce a neměl významný dopad do EBITDA. Dopad mechanismu přenesení cen vstupních materiálů byl meziročně mírně negativní.

Společnost je součástí mezinárodního holdingu se sídlem v Lucembursku a zaměstnává 570 lidí. Vyrábí netkané textilie na bázi polypropylenu a polyetylenu, které se využívají nejen pro hygienu, ale i ve stavebnictví, zemědělství či zdravotnictví. Firma je veřejně obchodovaná na burzách v Praze a ve Varšavě.

Newsletter