Čistý zisk Pegasu vzrostl ve 3. čtvrtletí o 980 procent, tržby klesly

AKTUALIZOVÁNO – Znojemskému výrobci netkaných textilií Pegas Nonwovens vzrostl v letošním třetím čtvrtletí čistý zisk meziročně o 980,4 procenta na 5,5 milionu eur. ​​​​​​Provozní zisk EBITDA se zvýšil o 38 procent na 11,3 milionu eur. Výnosy naopak klesly o 11,8 procenta na 51,1 milionu eur.

Za tři čtvrtletí roku tržby meziročně o sedm procent na 157,8 milionu eur. O více než pětinu na 13 milionů eur se snížil čistý zisk, provozní však naopak rostl na 34,1 milionu eur.​​​​

„Hospodaření společnosti ve třetím čtvrtletí bylo v souladu s naším očekáváním a do značné míry kopírovalo předchozí dvě čtvrtletí. Ukazatel provozního hospodaření, EBITDA, dosáhl 11,3 milionů EUR a nebyl významně ovlivněn externími vlivy, jelikož ceny polymerů se udržovaly stabilní. Prodeje se spolu s výrobou držely na solidní úrovni a nedošlo tedy k výrazné změně skladových zásob hotových výrobků, které se nám nadále daří držet na optimální úrovni,“ uvedl generální ředitel a člen představenstva společnosti Pegas František Řezáč.

Šéf firmy zároveň vyzdvihl úspěšné dokončení výstavby nové skladové a výrobní haly ve Znojmě. „V návaznosti na to pokračuje i investice do nové výrobní linky typu Compact, jejíž instalace byla nedávno zahájena. Plný komerční provoz linky předpokládáme od poloviny roku 2017,“ dodal.

„Výsledky hospodaření překonaly tržní i naše očekávání na všech frontách. Na úrovni finančního výsledku sehrál významnou roli kurzový zisk ve výši 0,2 milionů eur oproti ztrátě 1,5 milionu eur v loňském třetím kvartálu. Na růstu čistého zisku se podílely i nižší úrokové náklady. Management potvrdil svůj celoroční výhled pro EBITDA na úrovni 43 až 49 mil. EUR, což se nám zdá být dosažitelné,“ uvedl analytik Komerční banky Richard Miřátský.

Společnost je součástí mezinárodního holdingu se sídlem v Lucembursku a zaměstnává 570 lidí. Vyrábí netkané textilie na bázi polypropylenu a polyetylenu, které se využívají nejen pro hygienu, ale i ve stavebnictví, zemědělství či zdravotnictví. Firma je veřejně obchodovaná na burzách v Praze a ve Varšavě.

Newsletter