Citigroup (+3 %) roste zisk, zruší pobočky v 11 zemích včetně ČR

V sezóně bankovních výsledků, kterou dnes rozpačitě (předčasným únikem čísel) zahájila JPMorgan, navazuje Citigroup, a to vcelku pozitivně. Banka oznámila, že ve třetím čtvrtletí zvýšila zisk o 6,6 procenta na 3,44 miliardy dolarů, v přepočtu na akcii na 1,07 dolaru. Ve srovnatelném období loňského roku dosáhl zisk 3,23 mld. USD či 1 USD na akcii. Po očištění o jednorázové dopady činí výdělek na akcii 1,15 dolaru, srovnatelný s konsensem trhu 1,12 dolaru.

Čtvrtletní výnosy vzrostly o necelých 5 % na 19,05 mld. USD, tedy analytiky očekávanou úroveň. Banka prezentovala především růst příjmů z obchodování s dluhopisy a nárůst úvěrové aktivity.

Akcie banky v premarketu amerického obchodování reagovaly růstem o více než 2 %. Po otevření trhu titul reaguje ziskem 3 %.

Citi ale také oznámila plán zrušit podnikání na úrovni retailového bankovnictví v 11 zemích po celém světě. Banka pod vedením Michaela Corbata zjednodušuje model podnikání, což je podporováno iniciativami regulátorů. Odchod se podle agentury Bloomberg týká také České republiky, dále mimo jiné Maďarska, Japonska, Egypta, Koreje.

Banka uvedla, že prodejem aktiv na uvedených trzích by měl příjem z divize spotřebitelského bankovnictví klesnout na zhruba 95 procent současné úrovně, zůstane působit na 24 trzích s 57 miliony klientů.

Citi oznámila zrušení mexické divize Banamex poté, co nezávislé vyšetřování potvrdilo ilegální praktiky a podvodné jednání v rozsahu 15 milionů dolarů. Banka v této věci kontaktovala regulátory. Banamex byla druhou největší bankou v Mexiku. V červenci banka uvedla, že zaplacením 7 mld. USD dosáhne vyrovnání s americkými úřady, které vyšetřovaly její někdejší prodej hypotékami krytých aktiv. 

Newsletter