Citigroup překonala očekávání, Wells Fargo zkamáním

AKTUALIZOVÁNO – Americká banka Citigroup dnešními dobrými výsledky překonala očekávání trhu. Ve druhém čtvrtletí letošního roku oznámila upravený zisk 1,24 dolaru na akcii, když analytici čekali 1,10 dolaru na akcii. Ve stejném období loňského roku banka vykázala zisk 1,51 dolarů na akcii. Zisk klesl o 14 procent na čtyři miliardy dolarů, když propad ovlivnily také nízké úrokové sazby, které tlačí na marže.

Tržby Citigroup, která je třetí největší bankou v USA podle objemu aktiv, ve druhém čtvrtletí dosáhly 17,55 miliardy dolarů, což představuje meziroční pokles z 19,16 miliardy dolarů ve stejném období loni. Tržby jsou ale lepší než odhady analytiků, kteří čekali 17,47 miliardy dolarů.

Akcie Citigroup včera uzavřely se ziskem 2,58 procenta poté, co dobrá čísla jako první z velkých bank oznámila JPMorgan & Chase Co.

Loni Citigroup vykázala nejvyšší roční zisk za téměř desetiletí a její roční výdaje byly nejnižší za více než desetiletí.

Jako další reportovala své výsledky ze 2Q 2016 bank Wells Fargo. Největší poskytovatel úvěrů a hypoték dosáhl za poslední tři měsíce zisku na akcii o velikosti 1,01 dolarů, což bylo v souladu s očekáváním analytiků. Příjmy se vyšplhaly 22,16 miliardy dolarů. Predikce pracovala s 22,17 miliardami. Zisky pak dosáhl 5,56 miliardy USD.

Wells Fargo je třetí největší americkou bankou z hlediska aktiv. Naprostá většina jejích příjmů pochází z poskytování úvěrů. V rámci toho se společně s aktuálními výsledky objevil znepokojující fakt. Podle reportu společnosti vzrostl počet špatných půjček, které byly poskytnuty do energetického sektoru. Banka očekává, že by tento trend mohl pokračovat i do budoucna, ne-li dokonce zrychlit.

Vyjma toho za pokles příjmů i zisků v meziročním srovnání stojí především prostředí nízkých úrokových sazeb. Kvůli nim není banka schopna ze své jádrové činnosti profitovat natolik, jako tomu bylo kdysi. Na druhou stranu, Wells Fargo se vyhnula hromadnému propadu, který následoval po brexitu. Její expozice ve Spojeném království je totiž mnohem menší než u ostatních bank.

Akcie společnosti v premarketu padají o více jak procento.

Newsletter