Cítíte se být tlustý/a? Na Facebooku máte smůlu

Pokud patříte k většině a užíváte ke komunikaci facebookový messenger, určitě jste zaznamenali, že jsou zde dostupné smajlíky téměř pro každou situaci a pocit. Jeden konkrétní ovšem několika uživatelům vadil natolik, že se rozhodli sepsat proti němu petici.

Jednalo se o zástupce pocitových smajlíků – „cítím se být tlustý/á“, které jsou k dispozici jako doplnění Vašeho statusu. Smajlík byl ovšem odstraněn po tom, co více než 16 770 lidí podepsalo petici pro jeho zrušení. Petice byla na stránku Change.org vyvěšena Catherinou Weingartenovou ze skupiny „Endangered Bodies.“ Tato skupina o sobě tvrdí, že bojuje s naší kulturou, která je toxická a podporuje negativní vnímání těla. Podle petice totiž tloušťka není pocit, protože tuk je přirozenou součástí našeho těla bez ohledu na váhu, a všechna těla si tak zaslouží respekt a péči.

Po odezvě lidí z celého světa zareagoval Facebook tvrzením, že se chystají tento smajlík odstranit ze seznamu možností. „Byli jsme upozorněni naší komunitou, že vedení smajlíka s názvem „jsem tlustý/á“, jako možnost aktualizace stavu, by mohlo posílit negativní vnímání těla, zejména pro lidi, kteří bojují s poruchami příjmu potravy. Padlo tedy rozhodnutí o odstranění této možnosti z celkového seznamu. „I nadále budeme naslouchat zpětné vazbě našich uživatelů, chceme jim na naší sociální síti poskytnout především možnost vyjádření,“ zaznělo ze strany vedení oblíbené sítě.

Pro stanici CNBC autorka petice Weingartenová uvedla, že je velmi potěšená výsledkem a především ohleduplnou reakci samotného Facebooku.

Newsletter