Dopoledne zveřejněný index cen výrobců za eurozónu (výsledek výrazně nad očekávání) euru pomáhá na silnější úrovně. Hlavní měnový pár se pohybuje pod hranicí 1,1350 EURUSD. Koruna se posunula do okolí 25,40 EURCZK. Zlotý pokračuje v prudkém posilování a na páru s eurem se posunul pod 4,60 EURPLN.

ČNB brzdí vidinu vyšších sazeb, evropské QE a nulové sazby překážkou

Pokračující kvantitativní uvolňování Evropské centrální banky (ECB) a nulové sazby ve většině vyspělých zemí představují pro Českou národní banku značné omezení. Předčasné zvyšování úrokových sazeb by vedlo ke zvýšení rozdílu mezi tuzemskými sazbami a sazbami v eurozóně, což by přineslo zvýšení tlaku na posílení koruny. A to by se promítlo do inflace. Pro časopis Bankovnictví to uvedli viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík a ředitel samostatného odboru finanční stability ČNB Jan Frait. Koruna aktuálně oslabuje k 26,05 EURCZK.

„Prognózy ČNB sice indikují, že sazby by se mohly zvyšovat již ve druhé polovině letošního roku, ale vždy je nutné vyhodnocovat souhrnné působení kurzu a úrokových sazeb,“ uvedli bankéři. Při nastavování makroobezřetnostní politiky je zároveň žádoucí pracovat s předpokladem, že v současném globálním prostředí nemusí ani nárůst měnověpolitických sazeb vést ke zvýšení výnosů aktiv s delší splatností, jež jsou základem pro určování úrokových sazeb z úvěrů.

ČNB v červnu zveřejnila 13. Zprávu o finanční stabilitě. Bankovní sektor si podle ní zachovává vysokou odolnost vůči možným nepříznivým šokům. K tomu přispívá zejména poměrně vysoká kapitálová vybavenost, stabilní zdroje financování a dostatečný polštář ve formě rychle dostupné likvidity.

Zpráva však upozornila na některé trendy, které mohou v delším horizontu domácí bankovní sektor oslabovat. Nejvýznamnějším zdrojem rizika pro stabilitu domácího bankovního sektoru je v současnosti pokračování roztáčení spirály mezi cenami nemovitostí a úvěry na jejich pořízení.

Newsletter