ČNB bude intervenovat nejméně do roku 2016, letos čeká vyšší růst ekonomiky

Česká národní banka bude na koruně intervenovat nejméně do roku 2016 proti dosud uváděnému nejméně druhému čtvrtletí příštího roku. S intervenční hladinou 27 korun k euru ale nehýbe, nevidí natolik silný nárůst protiinflačních rizik, který by posun výš vyvolal. V nové makroekonomické prognóze zvyšuje odhad letošního růstu české ekonomiky na 2,9 %, naopak jej snižuje pro příští rok na 3 %.

Prodloužení závazku intervenovat mělo okamžitý vliv na kurz koruny k euru, která se od úrovně 27,55 CZK/EUR posunula k 27,65 koruny k euru, od této úrovně ale již ustupuje zpět.

Bankovní rada České národní banky ani na svém červencovém jednání nastavení měnové politiky nemění. Rozhodla dnes ponechat úrokové sazby na stávající úrovni a potvrdila kurzový závazek. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %, v souladu s očekáváním. Hlavní refinanční sazba ECB je na úrovni +0,15 %, depozitní sazba na záporné úrovni -0,10 %.

Závazek nepustit korunu pod 27 k euru dál platí

Bankovní rada ČNB rozhodla nadále používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek a potvrdila závazek ČNB v případě potřeby intervenovat na devizovém trhu na oslabení kurzu koruny tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 CZK/EUR.

Bankovní rada ČNB zopakovala, že uvedený kurzový závazek považuje za jednostranný. To znamená, že ČNB bude bránit přílišnému posílení kurzu koruny pod úroveň 27 CZK/EUR svými intervencemi na devizovém trhu, tj. prodejem korun a nákupem cizích měn. Na slabší straně hladiny 27 CZK/EUR nechává ČNB kurz pohybovat dle vývoje nabídky a poptávky na devizovém trhu.

Intervence na koruně nejméně do roku 2016

Nejzásadnějším sdělením konference je posun závazku intervenovat na koruně nejméně do roku 2016, když v červnu ČNB platnost kurzového závazku posunula do nejméně druhého čtvrtletí roku 2015. Pro posun kurzového závazku, jak ČNB zopakovala, výše od 27 Kč k eur by centrální banky potřebovala vidět výrazný růst protiinflačních rizik. Nyní však tento nárůst hodnotí jako mírný.

Motivem pro posun intervenčního cíle by dle Singera mohl být nyní negativní vývoj v eurozóně. „Těžko se mi hodnotí situace eurozóny, která je pro toto rozhodující. Jsou tam znaky oživení, na druhou stranu ten propad očekávání v cenovém vývoji pokračuje a data nenaznačují, že by se to mohlo obrátit. Kdyby se k tomu přidal nějaký ekonomický otřes, tak to je ten rozhodující zdroj pro takové rozhodnutí,“ uvedl Singer.

Na tiskové konferenci ČNB představila novou makroekonomickou prognózu. Ta pro letošek zlepšila očekávání růstu tuzemské ekonomiky na 2,9 % z dosavadních 2,6 %. Naopak pro příští rok odhad růstu hrubého domácího produktu zhoršila na tři procenta z 3,3 %. Nově zveřejněným výhledem pro rok 2016 je růst české ekonomiky o 2,8 %.

Podle nové prognózy by měla inflace ve třetím i čtvrtém čtvrtletí 2015 činit dvě procenta. Předchozí odhad počítal ve třetím čtvrtletí s inflací 2,2 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí s inflací 1,9 procenta.

Ministerstvo financí v nové prognóze z pondělí výrazně zlepšilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce, a to na 2,7 procenta z dubnových 1,7 procenta. Pro rok 2015 počítá s růstem o 2,5 procenta. Podle Evropské komise česká ekonomika letos vzroste o dvě procenta. V roce 2015 by měl růst HDP dosáhnout 2,4 procenta.

Smršť spekulací počátku týdne

Dnešnímu jednání ČNB předcházely v úvodu týdne komentáře některých analytiků a politiků o možných dalších krocích centrální banky, včetně sražení koruny přes 28 k euru. ČNB v úterý reagovala prohlášením, že intervenční režim ponechá v platnosti nejméně do druhého čtvrtletí roku 2015, s možností dalšího prodloužení. K posunu intervenčního cíle (ne pod 27 Kč k euru) by ji přiměl až podstatný nárůst proiinflačních rizik. Vyznění nové makroekonomické prognózy budou proto trhy napjatě sledovat.

Proč Singer a spol. korunu tentokrát neoslabí

Co se ve čtvrtek dozvíme od ČNB? Ekonomové a analytici v anketě Roklen24

ČNB mírní sázky na další prudké oslabení koruny

ČNB srážející korunu a další třaskaviny týdne

Intervence nejméně do druhého čtvrtletí 2015, zopakoval Singer

ČNB: Inflace v červnu pod prognózou, prospěšnost intervencí potvrzena

Analýza: Zavádějící závěry guvernéra Singera

Analýza: Jak přispěla k růstu tuzemské ekonomiky intervence?

ČNB neukončí intervence dříve než ve 2Q 2015. Sazby zůstávají na minimu

Newsletter