ČNB chce být jestřábí. Koruna tomu zatím nevěří

Klíčové body

  • Koruna ztrácí. Vůči euru oslabila nad 25,25, kam se podívala poprvé od dubna.
  • Ze zápisu ČNB vyplývá, že by banka mohla být v budoucnu opatrnější ohledně snižování sazeb, neutrální sazba se může pohybovat výše oproti prognóze.
  • Případné rychlejší uvolňování monetárních podmínek oproti očekávanému poklesu sazeb by mohlo vést k ještě slabší koruně. Kurz koruny bude proto významný pro rozhodování.
Zdroj: ČNB

Koruna byla včera znovu nejslabší od dubna, když překonala hranici 25,25 za euro, než přišla korekce mazající eurové zisky. Aktuální trend trvá už měsíc, během kterého tuzemská měna vůči evropské oslabila o zhruba 3 %. Na silnější korunové pozice nás může dostat domácí monetární politika. V pondělí byl zveřejněn zápis z posledního jednání České národní banky. Přestože se bankovní rada snaží prezentovat více jestřábím stylem ohledně budoucího vývoje měnové politiky, trhy na to zatím příliš neslyší.

Začátkem tohoto týdne byl zveřejněn zápis ze zasedání ČNB z konce června. Bankovní rada se tehdy rozhodla ke snížení úrokových sazeb o polovinu procentního bodu, přestože trhy byly nakloněny spíše snížení o čtvrtinu procentního bodu. To vedlo k výraznému oslabení koruny. Pro snížení sazeb o 50 bazických bodů hlasovalo 5 členů rady, pro variantu poklesu o 25 bazických bodů zvedly ruku Eva Zamrazilová a Karina Kubelková. Ze zápisu plyne, že bankovní rada vyhodnotila aktuální rizika a nejistoty jako mírně proinflační. Nicméně současné nastavení sazeb je stále restriktivní. Rizika vyšší cenové hladiny vyplývají z vyšších mzdových požadavků v soukromém i veřejném sektoru. Dále přetrvává riziko růstu cen v odvětví služeb nebo možné oživení úvěrové aktivity. Naopak mezi protiinflační riziko patří zhoršen globální hospodářské aktivity a slabší výkon německé ekonomiky. Mezi nejistoty patří budoucí nastavení monetární politiky v zahraničí.

Podle guvernéra Aleše Michla boj s inflací nekončí. I přes pokles úrokových sazeb zůstávají měnové podmínky restriktivní, tlumící aktuální inflaci. Na příštím zasedání by měla bankovní rada zvažovat zpomalování poklesu sazeb. To by znamenalo pokles úroků o 25 bazických bodů, či dokonce úrokovou pauzu. Otázkou zůstává, jestli tomuto trhy věří. Ještě před červnovým zasedáním banka signalizovala větší opatrnost, poté však doručila pokles sazeb o 50 bazických bodů. Nemůže se tento scénář v srpnu opakovat? Pokud by ČNB proměnila svá slova na činy, můžeme očekávat posílení koruny.

Jak ze zápisu vyplývá, tuzemská centrální banka se stále snaží držet jestřábího stylu. To i přesto, že podle Jana Procházky se při návratu do blízkosti 2% cíle snižuje inflační očekávání domácností a inflace by se už neměla dostat nad toleranční pásmo banky. Karina Kubelková a Jan Kubíček upozorňovali, že politicky neutrální sazba se může nacházet nad předpoklady prognózy. Přestože koruna v posledních týdnech výrazně oslabovala a stále oslabuje (včera jsme se dostali přes 25,25 za euro a přes 23,35 za dolar), podle Evy Zamrazilové by výraznější uvolnění měnové politiky oproti očekávané trajektorii vývoje úrokových sazeb mohlo vést ještě k dalšímu oslabování kurzu koruny či k případné vyšší volatilitě. ČNB v tomto období samozřejmě nebude mít zájem o slabou korunu, která je proinflační. Kurz koruny bude tedy hrát pro banku důležitou roli z hlediska rozhodování.

Z krátkodobého hlediska může mít na kurz koruny vliv červnová inflace, která bude dnes ráno zveřejněna. Z květnových 2,6 % očekávají analytici mírný pokles na 2,5 % v meziročním srovnání. V Roklenu počítáme s možností, že by meziroční cílová hladina zůstala stabilní. Tahle varianta by mohla vést k posílením české měny zpět pod 25,20 za euro.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0819 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,12 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0774 do 1,0853 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,30 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,38 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,15 až 25,33 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,21 do 23,49 USDCZK.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView

Newsletter