ČNB: Konec intervencí podmiňuje jistota, že inflace už neklesne

(Aktualizováno 10:31) Opuštění intervenčního režimu České národní banky musí být podmíněno jistotou, že inflace bude udržena poblíž inflačního cíle, vyplývá ze záznamu z jednání bankovní rady ve středu 7. května, který dnes zveřejnila ČNB. Při ukončení intervenčního režimu nemusí souběžně dojít ke zvýšení sazeb.

Ukončení režimu devizových intervencí by mělo být podmíněno splněním určitých podmínek, které jsou důležitější, než je samotné načasování ukončení intervenčního režimu, stojí v záznamu z jednání BR. ČNB spustila intervence loni 7. listopadu s cílem oslabit korunu.

Aktuální prognóza ČNB počítá s trváním intervencí nejméně do počátku příštího roku, tedy 2015. Většina členů bankovní rady se ovšem ve středu shodla, že se zvyšuje pravděpodobnost pozdějšího opuštění režimu intervencí, vyplývá z dokumentu.

Prognóza podle záznamu nepočítá po ukončení režimu devizových intervencí s prudkým posílením koruny k původním hodnotám. „Opakovaně zaznělo, že celkový efekt průsaku oslabeného kurzu na ekonomiku ještě není dokončen, a proto jej dosud nelze hodnotit,“ uvádí záznam.

Bankovní rada nechala 7. května úrokové sazby na historických minimech a rozhodla pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz poblíž 27 CZKEUR.

Holub: Česká ekonomika zrychlila svůj meziroční růst, byť méně výrazně, než předpokládá nová prognóza ČNB

Mimo záznamu z posledního jednání bankovní rady dnes ČNB zveřejnila Zprávu o inflaci. Podle ní by se měla celková inflace v nejbližším období zvyšovat vlivem nárůstu dovozních cen, v nichž se postupně promítá oslabení kurzu koruny. Následně by se mělo ve vývoji cen odrážet oživování domácí ekonomiky a na začátku roku 2015 by se růst cenové hladiny měl dostat lehce nad 2% cíl ČNB, přičemž měnověpolitická inflace se vrátí k cíli.

Co se týče růst HDP, ten by měl letos dle prognózy centrální banky dosáhnout 2,6 % a dále zrychlit na 3,3 % v roce příštím. Letošní očekávané oživení ČNB připisuje zrychlující dynamice zahraniční poptávky a oslabení kurzu koruny, v roce 2015 by se měla projevit i expanzivní fiskální politika. Rizika nové prognózy vyhodnotila ČNB jako mírně protiinflační.

Newsletter