Fed sazby nezměnil, prognóza ukázala stagflační rizika. Dolar v zisku pod 1,0900 za euro. Silnější dolar oslabuje měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 23,00 za euro a nad 23,00 za dolar.

ČNB postupuje zápas od zápasu. Co ovlivnilo její rozhodnutí?

Klíčové body

  • Bankovní rada ČNB rozhodla o snížení úrokových sazeb o 50 bazických bodů vlivem relativně příznivého vývoje inflace.
  • Guvernér Michl dodal, že se pravděpodobně jednalo o poslední snížení o 50 bodů. Na dalších zasedáních se bude rozhodovat spíše mezi stabilitou a snížením o 25 bodů.
  • Česká koruna v reakci na snížení úrokových sazeb mírně oslabila. Stále čekáme její posilování ve zbytku roku.
Aleš Michl, zdroj: ČNB

Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek 27.6. rozhodla o dalším snížení úrokových sazeb. Už počtvrté řadě činil pokles úrokových sazeb 50 bodů, tedy stejně jako na zasedání v únoru, březnu i květnu letošního roku. Pokles základní úrokové sazby ČNB o 50 bodů nebyl tržním konsensem. Trh očekával snížení o 25 bodů. Koruna proto bezprostředně po zveřejnění rozhodnutí oslabila nad hranici 25,00 za euro.

Spekulace na pomalejší pokles sazeb nebyly úplně vedle. Potvrzuje to rozložení hlasů na včerejším zasedání, kdy 5 ze 7 radních hlasovalo pro snížení sazeb o 50 bodů a 2 radní pro snížení o 25 bodů. Guvernér Michl na tiskové konferenci naznačil, že na dalších zasedáních se bude diskutovat primárně mezi variantou snížení sazeb o 25 bodů a variantou stability. Jedním dechem dodal, že bankovní rada si nechává všechny možnosti otevřené. Nicméně potvrdil, že v současném prostředí je méně pravděpodobný pokles sazeb o 50 bodů a více. K dalším rozhodnutím bankovní rady dodal dnes již už pro většinu centrálních bankéřů běžné sdělení, že budou postupovat „od zápasu k zápasu a uvidí“. Tedy, že před každým zasedáním vyhodnotí aktuální data a následně se rozhodnou. Tento přístup kvitujeme.

Guvernér Michl se stále drží rétoriky, která je postavená na tom, že je třeba držet restriktivní měnovou politiku pro dlouhodobé udržení inflace pod kontrolou. Tedy, že úrokové sazby podle všeho zůstanou po zbytek roku na vyšších úrovních a nepodívají se pod hranici 4 %. Pokud bude naplněný očekávaný vývoj inflace, která by se po většinu zbytku roku měla udržet pod horní hranicí tolerančního pásma stanovené na 3 %, sazby ve zbytku roku zůstanou v reálném vyjádření kladné.

Důvodem pro opatrnější přístup u snižování úrokových sazeb jsou z pohledu ČNB proinflační rizika, která pro zbytek roku převažují. Rizika tkví ve zvýšení mzdových požadavků, nadměrném růstu platů ve veřejném sektoru, nad očekávání vyšší setrvačnost růstu cen služeb a přerušení dezinflace u obchodovatelných statků. Naopak rizika nižší inflace tkví ve zpomalení globální popř. německé ekonomiky.

Kurz koruny na snížení úrokových sazeb reagoval oslabením a pohybuje se nyní okolo 25,00 za euro. Očekáváme, že se snížením tempem popř. pozastavením snižování úrokových sazeb ve zbytku roku přijde tlak na silnější korunu. Ruku v ruce pro silnější korunu vyzní i snižování úrokových sazeb ze strany ECB a dalších centrálních bank. To je ale nejdříve hudba podzimu. Koruna by svou sílu mohla čerpat i z uklidnění situace ve Francii a zlepšení výkonu evropské ekonomiky. Zároveň se blíží léto, které tradičně bývá z pohledu pohybů kurzů spíše línější. Směnu lze přesto vhodně načasovat oběma směry.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0700 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,96 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0654 do 1,0736 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,05 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,41 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,96 až 25,12 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,36 do 23,54 USDCZK.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView

Newsletter