ČNB: Ve 2018 bylo zadrženo 1011 padělaných platidel v hodnotě 1,2 mil. Kč

V roce 2018 bylo zadrženo 1011 padělaných bankovek a mincí v hodnotě 1,2 mil. Kč, což bylo o 24 procent méně než v roce 2017. Nejvíce padělanou bankovkou zůstala tisícikoruna. Nejvíce padělků českých bankovek bylo zadrženo tradičně v Praze (447 kusů), dále pak v Jihlavě (92) a v Brně (64).

Stejně jako v předchozích letech byla většina padělků českých bankovek zadržených v  roce 2018 vytištěna na inkoustových tiskárnách – jednalo se o 895 kusů, tj. více než 90 % všech zachycených korunových bankovek. Padělků zhotovených na barevných tonerových kopírkách bylo zajištěno pouhých 81 kusů. Na pětistupňové škále nebezpečnosti byly zadržené bankovky hodnoceny nejčastěji 4. stupněm nebezpečnosti, tedy jako méně zdařilé. Na těchto padělcích nejsou zpravidla ochranné prvky napodobeny vůbec, nebo se jedná pouze o jejich jednoduchá napodobení.

„Počet zadržených padělků v České republice sice rok od roku klesá, ale riziko, že se falešné peníze mohou dostat do rukou někomu z nás, přetrvává. Proto bychom i nadále měli při hotovostních operacích věnovat platidlům, a to zejména bankovkám, dostatečnou pozornost“, uvedl člen bankovní rady Vojtěch Benda.

Po zahrnutí zahraničních měn činil loňský počet zadržených padělků 2 111 kusů, tj. o 739 méně než v roce předchozím. Jedná se o čtvrtý meziroční pokles v řadě. Padělaných a pozměněných zahraničních platidel bylo v roce 2018 na našem území zadrženo 1 100 kusů, což je o 432 kusů méně než v předchozím roce. Jejich hodnota v přepočtu podle kurzovního lístku z 31. prosince 2018 činila téměř 1,9 mil. Kč.

Návod na kontrolu ochranných prvků bankovek nabízí ČNB např. v mobilní aplikaci České peníze, v interaktivních vzdělávacích hrách, na svých webových stránkách nebo v informačních letácích.

Newsletter