Evropské i americké výnosy klesají. Dolar oslabil nad 1,0670 za euro. Koruna ve ztrátě nad 25,25 za euro.

ČNB zlepšila výhled pro českou ekonomiku. Ústup od intervencí přesto zřejmě později

(Aktualizováno 17:18) Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni. Klíčová dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 0,05 %, diskontní sazba také na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %.

Zásadnější informaci nese nová prognóza centrální banky, v níž ČNB zlepšila odhad vývoje české ekonomiky v letošním i příštím roce. Letos čeká růst HDP o 2,6 % a příští rok zrychlení tempa na 3,3 %. Předchozí, únorová prognóza počítala s růstem HDP o 2,2 % letos a o 2,8 % v příštím roce.

„Růst ekonomiky letos podpoří zrychlující dynamika zahraniční poptávky, uvolnění domácích měnových podmínek a v menší míře fiskální (rozpočtová) politika,“ uvedl Singer. Svou předpověď pro růst české ekonomiky zlepšila také Evropská komise, která nově očekává růst HDP o rovná 2 procenta letos a zrychlení tempa na 2,4 procenta v roce příštím.

Míra inflace by měla dle nové prognózy činit ve druhém čtvrtletí 2015 2,3 procenta a ve třetím čtvrtletí 2,2 procenta. Předchozí odhad počítal ve druhém čtvrtletí s inflací 2,8 procenta a ve třetím čtvrtletí s inflací 2,5 procenta. Průměrná inflace za celý letošní rok podle Singera bude 0,8 procenta, což je nejnižší hodnota za posledních deset let. Příští rok očekává ČNB průměrnou inflaci 2,2 procenta.

Rizika možného odhadovaného vývoje jsou podle ČNB mírně protiinflační. Patří mezi ně možný nižší výhled na vývoj úrokových sazeb i cen v eurozóně a nižší než očekávaný nárůst mezd. Opačně by popřípadě mohl působit vývoj světových cen zemědělských komodit.

…Je stále pravděpodobnější, že ČNB opustí intervenční režim později než na začátku roku 2015…

Bankovní rada ČNB rozhodla nadále používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek a potvrdila závazek ČNB intervenovat v případě potřeby na devizovém trhu na oslabení kurzu koruny tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 CZK/EUR. ČNB v tomto směru konstatovala, že se zvyšuje pravděpodobnost, že opustí režim devizových intervencí později. Prognóza zatím počítá s udržením kurzu poblíž stanovené hladiny do počátku příštího roku.  

„Je stále pravděpodobnější, že ČNB opustí intervenční režim později než na začátku roku 2015,“ míní Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Roklen24.cz. „I proto, že její měnová politika v jisté míře reflektuje vývoj v oblasti měnové politiky eurozóny, jejíž centrální banka zvažuje několik variant další monetární stimulace. Nemusí jít nutně o kvantitativní uvolňování, ale třeba o nastavení záporné úrokové sazby z depozit, která u centrální banky drží banky komerční. Pokud by nějaká další měnová stimulace ze strany Evropské centrální banky opravdu nastala, pravděpodobnost ukončení intervenčního režimu ČNB počátkem příštího roku se dále sníží.“

Nová prognóza podle Singera snižuje výhled vývoje inflace. „A v duchu předchozí komunikace ČNB platí, že bude-li ekonomický vývoj vyžadovat další uvolnění měnové politiky, bude bankovní rada upřednostňovat udržování kurzového závazku delší dobu,“ uvedl guvernér. Podle něj asi nebudou zřejmě inflační tlaky na počátku příštího roku tak vysoké, aby centrální banka režim intervencí ukončila.

Zároveň podle guvernéra bankovní rada dospěla k závěru, že domácí úrokové sazby nemusí v roce 2015 růst tak rychlým tempem, jak naznačuje prognóza. Tržní úrokové sazby by měly podle prognózy zůstat na současných velmi nízkých úrovních až do počátku příštího roku.

Bankovní rada ČNB zopakovala, že uvedený kurzový závazek považuje za jednostranný. To znamená, že ČNB v případě potřeby brání přílišnému posílení kurzu koruny pod úroveň 27 CZK/EUR svými intervencemi na devizovém trhu, tedy prodejem korun a nákupem cizích měn. Na slabší straně hladiny 27 CZK/EUR nechává ČNB kurz pohybovat dle vývoje nabídky a poptávky na devizovém trhu.

Newsletter