Evropské i americké výnosy rostou. Dolar oslabila nad 1,0700 za euro, pomohla nad očekávání horší data amerického indexu PMI. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Aktuálně část zisků odevzdává nad tuto hranici.

Co během války čekat od centrálních bank střední a východní Evropy?

Klíčové body

  • Nová tvář bankovní rady NBP volá po umírněnějším přístupu k měnové politice.
  • Polská inflace poprvé od června loňského roku meziročně zpomalila.
  • Koruna bude tento týden čekat na vyjádření členů bankovní rady ČNB.
Zdroj: Depositphotos

Předposlední březnový týden přinese zvýšení sazeb v Maďarsku, polské maloobchodní tržby a data o nezaměstnanosti. V neposlední řadě budeme čekat komentáře členů bankovní rady ČNB, která se ve čtvrtek uzavře do mediální karantény před posledním měnověpolitickým zasedáním prvního kvartálu. Guvernér Rusnok už v pátek varoval před stagflací.

Měny regionu zažily další volatilní týden. Ten aktuální přitom nebude zřejmě o moc klidnější. Koruna, zlotý i forint se poslední měsíc projížděly na vysoké a strmé horské dráze. Několikaprocentní pohyby měn regionu měly v posledních týdnech ziskový charakter. Druhá polovina minulého týdne však ukázala, že návrat k předválečným kurzům nás zatím nečeká. Polská i česká centrální banka začátkem března intervenovala proti oslabení zlotého a koruny, jednou dokonce koordinovaně. Z posledních vyjádření zástupců bankovních rad je ale vidět, že takto prudké posílení, které jsme v posledních týdnech sledovali, překvapilo i je samotné.

Polská národní banka osmého března zvýšila základní úrokovou sazbu o 75 bazických bodů na aktuálních 3,5 %. Razantní navýšení mělo mimo jiné za cíl další podporu zlotého vedle probíhajících intervencí na devizovém trhu. Po sedmiprocentním posílení zlotého během deseti dnů jsme však začali sledovat opatrnější komentáře volající po zmírnění procesu utahování měnové politiky.

Polská bankovní rada prošla po novém roce výraznou obměnou, když se během ledna a února svého šestiletého mandátu chopilo hned pět nových tváří. Jednou z nich je i Wieslaw Janczyk. Právě on koncem minulého týdne volal po umírněnějším přístupu k měnové politice na příštích zasedáních. V rozhovoru pro Bloomberg uvedl, že vládní pomoc skrze snížení daňové zátěže na potraviny a pohonné hmoty spolu s posilujícím zlotým mají pozitivní vliv na krocení inflace, která flirtuje s dvojcifernými hodnotami.

Polská inflace v únoru poprvé od června loňského roku meziročně zpomalila, když vykázala hodnotu 8,5 % po lednových 9,4 %. Janczyk uvedl, že aktuální nepředvídatelnost budoucí situace dosahuje zenitu, což je jedním z důvodu, proč by na příštích zasedáních volil opatrnější přístup. Centrální banka se nyní podle jeho slov musí mít na pozoru a musí být připravena hbitě reagovat v případě potřeby.

Zdroj: Bloomberg
Zdroj: Bloomberg

Zítra nás čeká zasedání maďarské centrální banky, která by mohla sazby zvednout až o celý procentní bod na případných 4,4 %. Roli v rozhodování bude hrát pravděpodobně i vývoj kurzu forintu. V případě dalšího posílení maďarské měny by mohla tamní měnověpolitická autorita reagovat zvýšením o „pouhých“ 75, či dokonce 50 bazických bodů. Nová prognóza však přinese výraznou revizi inflačních tlaků směrem vzhůru, což by měl být hlavní důvod pro jestřábí reakci NBH.

Na domácí půdě nás v tomto týdnu žádná zásadní data nečekají, a tak se koruna bude řídit převážně sentimentem na globální úrovni. Ve čtvrtek sice bude sledovat data o podnikové a spotřebitelské důvěře za březen. Větší dopad na kurz koruny by ale měly mít případné komentáře členů bankovní rady před posledním zasedáním ČNB v prvním čtvrtletí letošního roku, které nás čeká příští čtvrtek.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1043 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 98,37 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0951 do 1,1074 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,76 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,43 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,65 až 24,99 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,32 do 22,80 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter