Co čeká kurz koruny začátkem roku 2022?

Klíčové body

  • Pokud vše půjde, jak má, pak se koruna bude pohybovat v intervalu 24,00 až 24,50 za euro.
  • Mezi hlavní rizika pevnější koruny patří konflikt na východě Evropy a razantnější než očekávané utažení americké a evropské měnové politiky.
  • Počet nově nakažených trhá rekordy. Světová ekonomika se s problémem však potýká nadstandardně, což hovoří ve prospěch silné koruny.
Zdroj: Depositphotos

Většina vyspělých ekonomik vykázala v roce 2021 vyšší ekonomický výkon než v roce 2019. Lze tedy předpokládat, že ekonomická obnova, alespoň v těch pandemií méně zasažených sektorech ekonomiky, do jisté míry proběhla. Výraznou měrou se na tom podepsala silná globální poptávka. Problémy však přetrvávají na nabídkové straně, které tlačí na její nesoulad se silnou poptávkou. To vytváří prostředí vysokého růstu cen téměř ve všech oblastech globální ekonomiky.

Vedle odložené spotřeby a relativně vysokých úspor, které domácnosti vytvořily během uzavírek ekonomiky, zasáhla pandemie také klíčové výrobní kapacity v Asii i ve zbytku světa. Nová varianta viru COVID-19 omikron se ukázala pro světové trhy jako stravitelnější. Svět se naučil v nových podmínkách lépe pracovat a průběh nemoci je u této varianty mírnější. Je však podstatně více nakažlivá.

Dnes bylo v České republice zaznamenáno 50 988 případů nákazy, což je i z historického pohledu vysoké číslo. V Německu vzrostl počet nově nakažených za poslední týden na sto tisíc obyvatel na současné maximum 1073 případů. V ČR je to pro srovnání 2030. Přesto se ani v jedné zemi, které lze z pohledu pandemie považovat za spíše opatrnější, nechystá tvrdý lockdown. Dopady pandemie by se tak při převládající mutaci omikron snad uklidnit.

I přesto můžeme v roce 2022 očekávat výrazný nárůst spotřebitelských cen. Průměrná míra inflace v tomto roce má dle predikce MF ČR dosáhnout 8,5 %. V prvním čtvrtletí by se inflace mohla dostat i nad deset procent. Na vině je pokračující růst cen energií a ropy, která se nyní prodává za nejvyšší ceny od roku 2014. Výdaje veřejného sektoru jsou stále vysoké a napětí na trhu práce se bude postupem roku 2022 stále zvyšovat. Míra nezaměstnanosti má dále klesnout o pět desetin procentního bodu na 2,3 %, tedy hluboko pod přirozenou míru.

Proti růstu inflace bude do jisté míry pracovat silnější kurz koruny. Dle informací České bankovní asociace je však transmise kurzu koruny do inflace mezi 10 až 15 procenty. Znamená to tedy zjednodušeně, že pokud koruna posílí od 10 %, což je opravdu výrazné zpevnění, pak spotřebitelské ceny v České republice klesnou o jeden procentní bod. Nelze se tak spoléhat pouze na kurz koruny. Nedávné posílení navíc není překvapením a je v souladu s predikcemi ČNB. Vliv kurzu na očekávanou inflaci tak byl započítaný.

Růst cen by později v roce 2022 měl zpomalit vlivem utahování měnověpolitických podmínek z minulého roku, které mají standardně zpoždění účinnosti na ekonomiku mezi 12 až 18 měsíci. V závěru roku by pak mohla pomoci vysoká srovnávací základna z konce roku 2021. Nové ceny v roce 22 se totiž budou při měření inflace srovnávat s vyššími cenami z konce roku 21 a procentní růst by proto nemusel být tak vysoký.

V tomto prostředí zasedne začátkem února rada ČNB na další měnověpolitické zasedání, kde očekáváme razantnější utažení měnové politiky. Počítáme, že se rada rozhodne znovu zvýšit úrokové sazby, a to v intervalu 75 až 100 bodů. Základním scénářem je navýšení o 75 bodů na 4,5 % u 2T repo sazby a následné ladění výše sazeb ve zbytku roku s avizovaným stropem na úrovni 5 %.

Za předpokladu, že bude následován očekávaný směr měnové politiky ČNB v podobě dalšího utahování, pokračování obnovy evropské ekonomiky a všeobecně dobrého sentimentu na globálních trzích, lze očekávat pohyb kurzu v intervalu 24,00 až 24,50 za euro. Tento scénář však není bez svých rizik, kterých je v současnosti hned několik. Mezi hlavní rizika patří geopolitická situace a možné přiostření konfliktu na východě Evropě a razantnější utažení americké a evropské měnové politiky oproti současným očekáváním

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1136 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,34 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1090 do 1,1209 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,44 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,95 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,35 až 24,50 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,89 do 22,07 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , Bloomberg, Reuters

Newsletter