Bank of Japan ponechala sazby beze změny, kurz jenu oslabil nad 156,00 USDJPY. Dolar odevzdal včerejší zisky po nad očekávání vyšší inflaci a obchoduje se zpět nad 1,0700 za euro. Koruna dnes krátce zpevnila pod 25,10 za euro.

Co čekat od ČNB? Notnou dávku opatrnosti, a nakonec i vyšší sazby

Klíčové body

  • Hlavní domácí událostí je čtvrteční zasedání ČNB.
  • ČNB ponechá sazby beze změny, aktualizovaná prognóza ukáže pro letošek mírně pomalejší růst a vyšší inflaci.
  • V základním scénáři předpokládáme, že ČNB letos zvýší sazby jen jednou.
Zdroj: ČNB

Pandemická situace se zlepšuje. Zlepšení ale není dostatečné na to, aby ČNB začala přemýšlet o prvních krocích úrokové normalizace. Na květnovém zasedání se tak patrně dočkáme scénáře, kdy model doporučí rychlejší zvyšování sazeb, bankovní rada však dá přednost opatrnosti. I tak ale o vyšší úroky letos nepřijdeme.

Bankovní rada na květnovém zasedání, které se koná tento čtvrtek, jednomyslně rozhodne o stabilitě sazeb. Únorová prognóza obsahovala tři kola navyšování hlavní úrokové sazby během letošního roku, z toho první již během druhého čtvrtletí. Její aktualizovaná verze zveřejněná ve čtvrtek budoucí posun sazeb směrem vzhůru potvrdí, otázkou bude načasování. Předpokládáme, že model opět doporučí rychlejší tempo úrokové normalizace, než ke kterému bude bankovní rada vzhledem k trvajícím rizikům svolná. Jak dříve uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok, zvyšování úroků bude hlavním tématem druhé poloviny roku. Bude však k tomu potřeba ještě více dat, což implikuje první debaty o úrokové normalizaci směrem k srpnové prognóze.

Květnový výhled by měl přinést mírné zhoršení letošního ekonomického růstu pod únorový odhad 2,2 % a naopak zrychlení během příštího roku, kdy ČNB dle únorové prognózy odhadla růst na 3,8 %. Zároveň bychom se měli dočkat posunu inflace lehce nad letošní odhad na 2 %. Trajektorie kurzu koruny by měla zůstat v režimu posílení směrem pod 25,50 za euro ve zbytku roku.

Pomalejší ekonomický růst se bude opírat i o původně očekávaná data z prvního čtvrtletí. Páteční odhad HDP za první kvartál ukázal mezikvartální pokles o 0,3 % a meziroční o 2,1 %. I přesto, že jde v podstatě o „stará“ čísla, hlavní faktor na pozadí zůstává beze změn. Jde o trvající uzavírky velké části ekonomiky z důvodu protipandemických opatření. Na straně výhledu inflace předpokládáme vliv efektů srovnávací základny, zajímat se ale budeme i o vliv nedostatku některých vstupů a jeho dopady na konečné ceny.

Nejen ČNB, ale i trh reflektovaný tržními sazbami předpokládá, že úroky letos porostou. Aktualizovaná prognóza by sice mohla ukázat až trojí zvýšení, my se však vzhledem k trvajícímu rizikům přikláníme k jednomu, a to ve čtvrtém čtvrtletí, konkrétně v listopadu. Mezi hlavní rizika řadíme nedostatečnou proočkovanost a hrozbu nových mutací viru. Nadále platí, že rizika a s nimi spojené náklady toho, že by ČNB začala zvyšovat sazby příliš brzy, jsou mnohem vetší, než kdyby úroky zvýšila až později.

Co se týče kurzu koruny, dle naší prognózy by měl posilovat, zejména v závěru druhého čtvrtletí a poté během druhé poloviny roku. Podpořit by jej měla kombinace faktorů otevírající se ekonomiky spolu s vidinou vyšších sazeb a celkově optimistické nálady navádějící investory k rizikovějším aktivům. Námi vytyčené kurzové pásmo pro druhou polovinu roku dosahuje 25,00 až 25,50 za euro s tím, že riziko rychlejšího zvyšování sazeb ČNB půjde ruku v ruce s intenzivnějším posílením. Jak jsme už uvedli, na verzi třech kol navyšování úroků v tomto roce podle nás nedojde. Alternativní pozitivní scénář jsou dvě kola zvýšení, např. v srpnu a v listopadu. Jeho podmínkou je mnohem větší proočkovanost snižující hrozbu případné podzimní vlny pandemie.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2017 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 91,35 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2008 do 1,2092 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,85 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,79 až 25,95 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,32 až 21,61 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter