Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Co čekat od čtvrtého guvernéra ČNB?

Jiří Rusnok na počátku července převezme od Miroslava Singera pomyslné žezlo a stane se čtvrtým guvernérem České národní banky. Co čekat od bývalého premiéra úřednické vlády a exministra financí? Významné veletoče v politice ČNB čekat nemůžeme. Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška znamená jeho jmenování guvernérem kontinuitu v politice ČNB. „Ale také obecněji jsou centrální banky institucemi, v nichž by při změně na postu guvernéra nemělo docházet k viditelným změnám v jejich politice,“ podotkl ekonom.

Svaz průmyslu a dopravy ČR jmenování Ruskoka prezidentem Milošem Zemanem vítá a počítá s pokračováním dosavadní konstruktivní spolupráce. „Je to dobrá volba. Věřím, že svou odbornou pouť zvládne precizně,“ uvedl prezident SP ČR Jaroslav Hanák.

Rusnok: Ekonomika funguje dobře, konec intervencí nečekejte

Pro podnikatelské subjekty je podle něj klíčová stabilita podmínek, nešokování a předvídatelnost. „Věříme, že snahy nových členů budou vést k zajištění předvídatelných podmínek a cenové a finanční stabilitě, v souladu s hlavními cíli ČNB,“ řekl Hanák, který ale připomněl, že otazníky mezi podnikateli vyvolává příprava strategie exitu ze současného intervenčního režimu ČNB a její správná komunikace.

Hlavní ekonom ING Jakub Seidler se nyní nedomnívá, by bankovní rada v novém složení přinesla náhlou změnu v politice slabé koruny. „Ukončení kurzového závazku tak nenastane dříve než v roce 2017. Lze však očekávat, že noví členové rady v čele s Rusnokem budou přistupovat k cílování inflace méně dogmaticky a k ukončení kurzového závazku budou ochotní dříve, než by tak učinila původní bankovní rada, která kurzový závazek zavedla,“ podotkl Seidler.

Obecně lze podle něj říci, že čtvrtý guvernér ČNB má před sebou relativně náročné úkoly, ať to již bude ukončení kurzového závazku, nebo nová agenda ČNB spočívající v dohledu nad nebankovními institucemi poskytujícími úvěry. Dlouhodobé prostředí velmi nízkých až záporných sazeb bude přinášet rizika pro finanční sektor, což bude muset začít nový guvernér také postupně řešit, upozornil Seidler.

Prezident Miloš Zeman po oficiálním jmenování guvernéra také oznámil, že v roce 2017 do bankovní rady jmenuje Oldřicha Dědka. Podle hlavního ekonoma skupiny Roklen Lukáše Kovandy tím Zeman poněkud vyvažuje svá nedávná jmenování, kdy bankovní radu obsadil dvěma experty, kteří jsou vyloženě „Rusnokovými lidmi“, tedy Vojtěcha Bendu a Tomáše Nidetzkého.

„Od těchto dvou Dědka odlišuje také to, že je mnohem výrazněji spjat s akademickou sférou, a nikoli se sférou privátně-finanční. V tomto lze spatřovat další Zemanovo vyvažování. Málokterý tuzemský ekonom je tak dlouhodobě konzistentním a přesvědčeným stoupencem přijetí eura jako Dědek,“ konstatoval Kovanda.

Newsletter