Co čekat od dnešního zasedání ECB?

Dnes zasedá Evropská centrální banka. Poprvé od doby, co je Mario Draghi na postu prezidenta ECB, Rada guvernérů pravděpodobně vyhodnotí rizika týkající se hospodářského růstu jako vyrovnaná. Zmírnit by se měla i holubičí rétorika banky. Na druhou stranu ECB může posunout mírně směrem dolů svůj inflační výhled. Signálů týkajících se brzkého snižování odkupů aktiv se pravděpodobně ještě nedočkáme. To by podle našich odhadů mělo přijít až v září. První zvýšení úrokových sazeb očekáváme v prosinci 2018, míní Jana Steckerová, ekonomka z Komerční banky.

Tento čtvrtek ECB pravděpodobně vyhodnotí rizika své prognózy jako vyrovnaná. Zahraniční poptávka v letošním roce příjemně překvapila, zatímco politická rizika se snížila. Zpracovatelský průmysl je ve velmi dobré kondici a růst zaměstnanosti slibuje vyšší spotřebu domácností. To vše představuje rizika ve směru vyššího hospodářského růstu, než s jakým ECB počítá. Poprvé od srpna 2011 by tak ECB mohla rizika vyhodnotit jako vyrovnaná.

S vyrovnanými riziky se pravděpodobně zmírní i holubičí rétorika ECB. Předpokládáme, že v komuniké ECB se již neobjeví zmínka o možném snížení úrokových sazeb. Nicméně věta, že objem nakupovaných aktiv může být v případě potřeby navýšen, zřejmě zůstane.

Na druhou stranu ECB může snížit svůj inflační výhled. Rada guvernérů se jasně vyjádřila, že předchozí předpoklady týkající se růstu mezd považuje za příliš optimistické vzhledem k nejistotě spojené se skrytou nezaměstnaností. Nižší růst mezd a silnější kurz eura vůči dolaru vytváří prostor, aby ECB mírně revidovala svůj inflační výhled pro rok 2019 směrem dolů. Poslední prognóza ECB počítala s inflací v roce 2019 na úrovni 1,7 %, zatímco ekonomové Societe Generale ji vidí o dvě desetiny níže. Pro krátkodobý inflační vývoj bude nejdůležitější vývoj cen ropy. Ty by měly postupně stoupat až k 60 dolarům za barel na konci letošního roku.

K oznámení začátku omezování objemu nakupovaných aktiv dojde podle našich předpokladů letos v září. První snížení by mělo proběhnout v říjnu a to ze současných 60 mld. EUR na 40. mld. EUR. Další snížení o 10 mld. EUR by pak mělo následovat v lednu, v březnu, červnu a v září, kdy by měl být celý program ukončen. Vzhledem k tomu, že v eurozóně dojde k uzavření mezery výstupu, zvýší ECB úrokové sazby již v prosinci 2018. Další zvýšení by mělo následovat v březnu 2019. To by znamenalo zvýšení depozitní sazby na nulu a repo sazby na úroveň 0,25 %.

Pro kurz eura vůči dolaru by čtvrteční zasedání ECB mělo být dobrou zprávou. V následujících měsících očekáváme jeho další posilování a to až na úroveň 1,18 USD/EUR na konci letošního roku.

Newsletter