Co je potřeba ke slabšímu dolaru a neoslabující koruně?

Klíčové body

  • Americká inflace za říjen přispěla k přecenění tržního výhledu sazeb Fedu.
  • Fed nad očekávání nižší inflaci uvítá, rétoriku však výrazně nezmění.
  • K dezinflačnímu trendu bude potřeba další uvolnění amerického trhu práce.
Zdroj: Depositphotos

Americká inflace v říjnu klesla nad očekávání víc jak v celkovém, tak i jádrovém vyjádření. Reakce trhů na data zveřejněná v úterý byla přímo euforická. Dolar oslabil o více než procento, akcie o tolik vzrostly, přičemž technologický index Nasdaq si připsal dokonce více než dvě procenta. U dluhopisů jsme viděli výrazný pokles výnosů, u středních splatností o bezmála dvacet bodů. Včera výnosy pokles korigovaly, akcie rostly jen mírně. 

Nejprve si položme dvě základní otázky. Jsou pro Fed nad očekávání nižší data o inflaci dobrou zprávou? Ano. Bude chtít výrazně upravit svou rétoriku směrem ke snížení sazeb v situaci, kdy je jádrová inflace stále nad 4 %. Pravděpodobně ne. Co bychom tedy měli sledovat ve zbytku roku?

Jestliže bude pokračovat uvolňování trhu práce, půjde o spouštěč napřimování americké výnosové křivky prostřednictvím poklesu výnosů středních splatností, tzv. býčí napřimování. Historicky to byla právě tato fáze, kdy se v ekonomice rýsovala recese. To však neznamená, že tomu bude i dnes. Minimálně od prosincové prognózy Fedu se návratu scénáře recese nedočkáme. Ekonomický propad pak neočekávají ani jiné instituce, ať už z veřejného, tak i většinově ze soukromého sektoru.

Ukazuje se, že červencové zvýšení sazeb Fedu bylo s velkou pravděpodobností poslední v tomto úrokovém cyklu. Klíčovou oblastí pro další tržní vývoj bude především výhled sazeb pro příští rok. Fed v aktuálním výhledu očekává, že se úroky udrží nad 5 %. Trh po inflačních datech zaceňuje snížení o zhruba procentní bod, tj. pod 4,5 %. Právě přehodnocení výhledu amerických sazeb v příštím roce stálo za úterním silným oslabením dolaru a nárůstem akcií.

Pokračující trend nad očekávání slabší inflace a uvolňování trhu práce bude rizikem dalšího přehodnocení výhledu amerických sazeb v roce 2024 a 2025, a tedy i rizikem nižších výnosů a slabšího dolaru. To může přispět k uvolnění podmínek financování, které centrální bance nutně vadit nemusí, pokud si bude jistá udržitelně oslabujícími proinflačními tlaky. Otázkou je, jak rychle se inflace bude přibližovat k cíli, či zda se nezasekne na poslední rovině.

Platí, že přehodnocení výhledu amerických tržních sazeb směrem dolů a slabší dolar jsou faktory pomáhající japonskému jenu i výnosům. A viděli jsme i pozitivní dopady na měny regionu, včetně koruny. Je však nutné, aby se vše odehrálo za absence viditelné rizikově averzní nálady. Na domácí půdě pak k neoslabující koruně bude potřeba, aby nepokračovalo zhoršování ekonomického výkonu, na něž by musela reagovat centrální banka. Výhled rychlejšího snižování sazeb ČNB by byl pro korunou negativním faktorem i přes nižší zahraniční tržní sazby.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0838 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,46 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0785 do 1,0925 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,46 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,56 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,35 až 24,58 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,37 do 22,71 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter