Co na trzích letos nejvíc vynáší?

Akciové trhy prožily jeden nejhorších vstupů do nového roku v historii. Není proto velkým překvapením, že se pozornost investorů přesunula na bezpečnější investice. Jaké aktivum je prozatím největším „hitem“ letošního roku?

Na to odpovídá graf níže. Žebříček vede s velkým náskokem zlato, když od začátku roku drží s akciovým trhem, měřeno amerických indexem S&P 500, v celku výraznou negativní korelaci (-0,41). Velice dobře se také dařilo „bezpečnému přístavu Evropy“ – německým desetiletým státním dluhopisům.

Zlato láme rekordy. Vy je ovšem nevidíte

Největší ztráty z vybraných aktiv naopak utrpěly akciové trhy převážně v Asii. Ztrátu 7,5 % zaznamenala ropa, kterou lze zařadit mezi hlavní příčiny poklesu akciových trhů. Komodity značné ztráty nastřádaly již loni, letos došlo jen k nálezům minim a drobným korekcím.

Menší banky v Číně chrlí úvěry, centrální banka je v pozoru

Shrnutí? Graf potvrzuje všeobecně rozšířený trend, kdy v dobách nejistoty a volatility akciových a komoditních trhů investoři vyhledávají bezpečné investice typu vládních dluhopisů či zlata.

graf_aktiva

Zdroj dat: Thomson Reuters, 22. 2. 2016

Tato zpráva není investičním doporučením. Aura Invest Group s.r.o., vázaný zástupce společnosti Colosseum, a.s., obchodníka s cennými papíry. Autory textu jsou Sven Subotič a Filip Tvrdek.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter