Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Co (ne)dělat při dlouhodobém investování. Tipy behavioralistů

Pokud se chcete dobře zajistit na stáří, anebo třeba zanechat svým potomkům slušné dědictví, není od věci projít si určitá pravidla a zásady pro investování v dlouhodobém horizontu, které vám zajistí zajímavé a zároveň bezpečné rozmnožení vašich úspor. Mezi základní poučky patří třeba to, že byste neměli investovat do něčeho, čemu příliš nerozumíte. A co by vám v tomto ohledu poradili behaviorální ekonomové? Pár tipů prozradil blog BehaviouralInvestment.com.

Přednostně nedělejte nic

Dlouhodobé investování je pro ty, kteří neberou zaobírání se finančními trhy jako náplň svého volného či pracovního času, ale spíše jako nutnou součást v životě nezbytného finančního rozhodování, s kterým však nechtějí ztrácet víc času, než je nutné. Obvyklou strategií pro dlouhodobé investování je tedy prosté buy and hold („kup a drž“). Pokud si tedy zvládnete chytře nastavit své portfolio (případně si necháte poradit od odborníka), nedělat nic je skvělou výchozí taktikou (to však neznamená, že v případě velkých otřesů trhu není třeba věci znovu přehodnotit). Z dlouhodobého hlediska je často tou nejvýhodnější, avšak také bývá velmi těžké se jí držet, a to i pro zkušené investory. Proč, to se dozvíte v dalších bodech.

Investování: Proč se (ne)bát aktivní správy portfolia

Nekontrolujte své portfolio (tak) často

Pokud máte sestavený rozumný investiční plán, měli byste odolat pokušení kontrolovat své portfolio každý den. Přechodné pohyby investičních instrumentů, ať již nahoru či dolů, totiž umí vybízet k neuváženému obchodování a porušování nastavené strategie. Je třeba si uvědomit, že volatlita je běžnou součástí investování a ačkoliv pro krátkodobé investory je často klíčová, ty dlouhodobé by neměla příliš znepokojovat. Portfolio tak postačí zkontrolovat jednou za půl roku a zaměřit se na vývoj trendu. 

Nerozhodujte se pod vlivem emocí

Teorie behaviorálních financí ukázala, že lidský mozek zdaleka není jen chladně kalkulující počítač, ale je ovlivněn řadou emocí, které jsou lidem vlastní. A jak naznačuje předchozí bod, krátkodobé výkyvy v cenách aktiv nás mohou svést k ukvapenému rozhodnutí, kterého bychom mohli později litovat. Jak jsme psali již v dřívějším článku, za to mohou být zodpovědné třeba hormony. Výzkumy ukazují, že když se investorům daří, stoupá jim v krvi hladina testosteronu, což je motivuje k rizikovému chování, avšak když se jim nedaří, stoupá jim zase hladina stresového hormonu kortizolu, který je nutí jednat zběsile a bez rozmyslu. Ať už se tedy daří, či nikoliv, u investování se rozhodujte pouze v klidných situacích a o všem raději pár dní přemýšlejte.

 

Zvolte si referenční body

Taktikou, která vám pomůže udržet vaše chování trochu více na uzdě, je zvolení si chytrých referenčních bodů, podle kterých budete hodnotit úspěšnost vaší investiční strategie. Jak víme z teorie behaviorálních financí, kvůli tzv. averzi ke ztrátě (loss aversion) lidé obecně pociťují ztráty daleko intenzivněji než zisky, přičemž aby je vyrovnali, jsou ochotni podstupovat vyšší riziko, což paradoxně často vede ještě k vyšším ztrátám. Je však důležité si uvědomit, že riziko – a tedy i občasné ztráty – k investování zkrátka patří. Hodí se tedy nehodnotit výkonnost za určitá období izolovaně, ale orientovat se na dlouhodobější průměr. Rovněž je zavádějící tak rozšířené srovnávání s akciovými indexy, které mají sice vysoké výnosy, což je však kompenzováno nezanedbatelným rizikem, které je na poměry individuálního investora často příliš vysoké.

Očima expertů: Do jakých kryptoměn investovat právě teď?

Newsletter