Co se bude dít s HSBC?

Ještě před pár lety by nikdo nepochyboval o výsadním postavení londýnské banky HSBC napříč celosvětovým finančním trhem. To ji pravděpodobně pomohlo ustát finanční krizi s mnohem větší sebejistotou, než tomu bylo v případě jejích bankovních kolegů. I přes velké ztráty na americkém hypotečním trhu, se banka díky expozici na rozvojových trzích udržela nad vodou. Její cíl stát se „světovou místní bankou“ se tehdy, jak se zdálo, postupně vyplňoval.

Dnes však banka nutně potřebuje změnu. Poslední rok by pro HSBC nejdramatičtější za celou její 150letou historii. Nejen že se potýkala s obviněním, že její švýcarská privátní banka pomáhala stovkám klientům s daňovými úniky, stejně tak musela čelit i nařčením ze strany amerických regulátorů ohledně praní špinavých peněz pro Írán a drogové kartely. Banka byla zapletena dokonce i v úplatkovém odhalení fotbalové organizace Fifa. V neposlední řadě se jí nevyhnuly ani pokuty za manipulaci devizových a swapových obchodů. Ve vzduchu stále visí i nařčení z manipulace bankovní sazby Libor.

Všechny tyto skandály nutně vyžadují razantní krok v rámci struktury samotné banky. Ten by dle očekávání většiny investorů měl být ohlášen v úterý, kdy v Londýně promluví Stuart Gulliver, výkonný ředitel HSBC.

Vnitřní problémy

Gulliverova snaha o zlepšení celkové situaci banky sice pomohla k lepšímu výkonu, avšak stále to nestačilo k dosažení vytyčených cílů.

Minulý rok se ukazatel rentability vlastního kapitálu (ROE) zastavil na 7,3 %, což je o 1,9 procentních bodů méně než rok předtím. Neodpovídá to tedy ani vytečenému cíli na 10 %, který by revidován z předchozích 12 až 15 %.

Vnější problémy

Stejně jako ostatní velké banky, i HSBC se všude na světě potýká s obtížným jednání s regulátory. Čím větší banka, tím je vystavena většímu dohledu a striktnějším pravidlům, což ve výsledku zatěžuje její celkový výkon. Příkladem budiž Londýn, kde banka za minulý rok odvedla daň z poplatků o velikosti 700 milionů liber.

Zatímco světová ekonomika se pozvolna zotavuje ze světové finanční krize, celý tento proces byl mnohem pomalejší, než mnozí původně doufali. To se samozřejmě negativně podepsalo i na ziscích všech světových bank.

Co se pravděpodobně změní?

Velká část operačních středisek HSBC v Brazílii a v Turecku už byly vyhlášeny na prodej. Jamile k němu dojde, banka by mohla získat nové prostředky o velikosti zhruba 5 miliard dolarů. Celkově se dá očekávat i další redukce expozice banky na rozvojových trzích. Sám Gulliver označil za problémovou oblast například Mexiko.

Stejně tak se dá čekat i osekání pracovní síly. To by se mohlo týkat především retailové sekce banky, jelikož stále více klientů začíná využívat pouze online služby.

Spekuluje se i o přesunutí základny z Londýna zpět do Hong Kongu. Byť se prozatím neočekává jasné rozhodnutí, Gulliver by mohl alespoň prozradit, dle čeho se v tomto směru bude vedení dále rozhodovat.

Bude to stačit?

Ještě předtím, než jsou samotné změny ohlášeny, si analytici kladou otázku, zda to budou opravdu dostatečné.

„HSBC již oznámila, že zveřejnění její nové strategie v úterý 9. června bude více než revoluční spíše evoluční. Z našeho ohledu je tento přístup přesně to, co banka v tuto chvíli potřebuje,“ řekl pro CNBC John-Paul Crutchley, vedoucí oddělení evropských bank v UBS.

Newsletter