Co se děje na trhu s mědí?

Na trhu mědi jsme již dlouho svědky postupného poklesu cen. Od prosince minulého roku spadla cena tohoto průmyslového kovu o více jak 11 %, přičemž nejrazantnější pád jsme mohli pozorovat v době od pondělí do středy. Dnes už měď část svých ztrát umazala a obchoduje se za 5648 dolarů za tunu.

Svým propadem se zařadila po bok většiny komodit, které si v posledních měsících procházejí celkovým výprodejem. Důvod tak silného pádu nebyl hned zcela jasný. První spekulace hovořily o poklesu jakožto důsledku pádu cen ropy, který pozitivně ovlivnil náklady těžařských společností, jež poté rapidně zvýšily objem svojí těžby. Druhé vysvětlení sázelo na celkový pokles poptávky po mědi, který byl zapříčiněn globálním ekonomickým zpomalením. Většina analytiků se přiklání ke druhému vysvětlení, přičemž největší podíl na samotném poklesu nese Čína.

V tomto směru byl posledním „hřebíčkem do rakve“ čínské poptávky výhled na letošní a příští rok zveřejněný Světovou bankou. Ten počítá s celosvětovým zpomalením hospodářského růstu, přičemž hlavním důvodem jsou zhoršené ekonomické podmínky v eurozóně, Japonsku a zmiňované Číně.

Obecně se letos očekává, že asijský region projde z hlediska tempa růstu nejhorším rokem od roku 1990. Pro většinu komodit by tento pokles poptávky znamenal další propad, který by v případě mědi byl zřejmě nejpatrnější. Pouze Čína totiž tvoří přibližně 45 % světové poptávky po tomto průmyslovém kovu.

„Jakmile klesne Čína, klesají komodity, obzvláště pak trh s mědí“, řekl Jeff Sica ze společnosti Circle Squared Alternative Investments. „Cena mědi klesne s tím, jak bude čínská ekonomika zpomalovat. Nezachrání ji ani intenzivnější ekonomický růst ve Spojených státech“, dodává.

Všeobecně je vývoj cen mědi považován za jeden z možných ukazatelů předvídajících globální ekonomické zpomalení. Potvrzuje to i Heath Jansen, analytik společnosti Citibank. „Napříč historií měla cena mědi vždy relativně lepší předpovídací schopnost než ostatní komodity. Stala se tak svým způsobem určitým barometrem ekonomického vývoje a to především díky svému širokému využití“, vysvětluje Jansen.

Měď tak doplňuje vývoj na ropných trzích, rekordně nízké výnosy státních dluhopisů a neustále posilující dolar. Tyto čtyři ukazatele společně tvoří něco, co současným „býkům“ dělá vrásky na čele, což potvrzuje i zvýšená volatilita trhů během posledních dní. Podle průzkumu agentury Bloomberg se očekává, že prostor pro další propad mědi je stále otevřený a to až na úroveň 4800 dolarů za tunu. Letos by totiž podle odhadů měla její nabídka převýšit poptávku o zhruba 221 000 tun, což je o 59 000 tun více než minulý rok.

Newsletter