Co zaznělo na Analytickém fóru 2023?

Zdroj: Depositphotos

Minulou středu a čtvrtek proběhl další ročník Analytického fóra XTB. Vzhledem k současné situaci na finančních trzích bylo mnoho důležitých témat k diskuzi. V tomto článku přinášíme krátký souhrn toho nejdůležitějšího, co na události zaznělo. Akce celkově trvala pět hodin, a tudíž, bohužel, není možné v rámci jednoho textu popsat vše. Pro zájemce je proto k dispozici kompletní záznam, který je volně dostupný na YouTube kanálu XTB.

Celé fórum se skládalo z pěti individuálních diskuzních panelů, kde každý panel měl specifické zaměření: Inflace a měnová politika, Měnové trhy, Komodity, Akcie a Kryptoměny.

Akci začal makroekonomický panel s Lukášem Kovandou, Michalem Stupavským a moderátorem Štěpánem Hájkem. Zde byla největším tématem potenciální recese. Podle hostů je aktuální situace v Evropě lepší, než se očekávalo, a v Asii se dokonce v blízké budoucnosti očekává silný ekonomický růst. Recese nebo alespoň větší propad akciových trhů v druhé polovině roku jsou však stále velmi reálnou hrozbou. Největším makroekonomickým problémem může být, pokud se inflace dlouhodobě ustálí na vyšších hodnotách. Ani jeden z účastníků nepředpokládá tak rychlý pokles inflace, jako předpovídá například ČNB.

Po makroekonomickém úvodu navázali Ronald Ižip, Jan Berka a moderátor Tomáš Cverna debatou o situaci na forexovém trhu. Měnové páry jsou makroekonomickou situací velmi ovlivňovány, tedy okrajově znovu zaznělo i téma recese, nicméně hlavními předměty byla síla dolaru vůči euru a potenciální měnová krize eurozóny. V případě možné parity eura a dolaru se pak hosté na odpovědi neshodli. V rámci Evropy se řešila především problematika jižních zemí, ale třeba i česká koruna, nebo maďarský forint a dopad Orbánovo politiky.

První den akce pak uzavřela část věnovaná komoditám, které se zúčastnili Boris Tomčiak, Vojtěch Slovák. Tato část finančních instrumentů je velmi zajímavá především díky tomu, že se většina komodit pohybuje cyklicky nebo sezónně. Tedy ačkoliv i zde je nutno brát v potaz vnější ekonomické faktory, jednotlivé komodity jsou v mnohém velmi specifické. Pro současnou situaci tedy mohou být zajímavou alternativou. V rámci diskuze bylo zmíněno zlato a možnosti jeho růstu v případě recese, následně pak i komodity, jejichž sezonní cyklus je nyní nejvíce aktuální, tedy například benzín nebo pšenice.

Druhý den byl věnován nejprve akciím. Zde Ján Hájek, Ondřej Klečka a moderátor Jaroslav Brychta mluvili především o recesi, bankovní krizi a chování centrálních bank. Oproti makroekonomickému panelu z minulého dne byl ale tento panel laděn více investorsky. Kromě těchto témat se tak například řešila diverzifikace vs. specializace v portfoliu a očekávaný návrat investorů od pasivního investování ke stock pickingu. Vše z pohledu jak individuálního investora, tak i investičního fondu.

Závěrečná část celého fóra se poté soustředila na kryptoměny. Zde hovořili Marek Vaňha, Jakub Kraľovanský a moderátor Martin Jakubec. U Bitcoinu očekávají oba hosté v dlouhodobém horizontu růst, z krátkodobého hlediska ale může nastat další propad. Zazněla také otázka na Bitcoin maximalismus, problematiku Etherea a přechodu na proof of stake nebo také meme coiny. Na úplný závěr pak Marek Vaňha ukázal živě svou technickou analýzu, kde představil aktuální levely na BTC i ETH, které nyní sleduje.

Záznam prvního dne – Inflace a měnová politika | FX | Komodity – najdete zde.

Záznam druhého dne – Akcie | Kryptoměny – najdete zde.

Zdroj: XTB

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter