Evrpské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě nad 1,0660 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna navýšila zisky k 25,25 za euro.

Covidová sláva eura oficiálně skončila

Klíčové body

  • Poslední COT report ukázal, že čisté dlouhé pozice na euro klesly na nulu.
  • Hlavní měnový pár se obchoduje nejníže od příchodu koronavirové krize.
  • V průběhu týdne může euro své ztráty mírně zkorigovat.
Zdroj: Depositphotos

Trvalo to rok a půl a způsobil to příchod pandemie. Čisté dlouhé pozice velkých tržních spekulantů na euro byly v kladných číslech, a dokonce dosáhly historického maxima. Koncem loňského srpna bylo na společnou evropskou měnu otevřeno 211 752 čistých dlouhých kontraktů. Páteční CFTC COT report ale ukázal, že z nich k minulému úterku zbylo jen 872. Technicky tak období čistých longů na euro zatím neskončilo. S aktuálním tržním nastavením je to ale otázka tohoto či některého z příštích týdnů.

Na své nejvyšší hodnoty od začátku pandemie se pár EURUSD vyšplhal začátkem letošního roku, kdy se dostal až k hodnotě 1,2350 EURUSD. V té době již čisté dlouhé pozice na euro dosahovaly zhruba dvou třetin srpnového maxima. Následný prudký růst výnosů amerických vládních dluhopisů znamenal začátek růstového trendu v otevírání krátkých pozic na euro. Samotné dlouhé pozice se sice od svého maxima zmenšily, stále se ale pohybují kolem dvou set tisíc, zatímco ty krátké od svého covidového minima poblíž 50 tisíc k dnešnímu dni vzrostly do úrovně těch dlouhých.

Hlavním katalyzátorem ukončení slibně se vyvíjející eurové rally bylo červnové zasedání Fedu a tehdy zveřejněný dot plot graf. Ten ukázal dvojí zvýšení sazeb v roce 2023, a dokonce i možné zvýšení koncem roku 2022, což na tehdejší prostředí extrémně uvolněné měnové politiky znamenalo zdvižení ukazováčku pro všechny tržní subjekty. Na tomto zasedání také došlo ke značné revizi výhledu inflace pro rok 2021 směrem vzhůru. Dolar tehdy skokově posílil a během dvou dní si vůči euru připsal téměř dvě procenta. Tento trend nebyl zvrácen ani v průběhu letních měsíců a blížící se ohlášení taperingu v návaznosti na dosažení obou mandátů Fedu tak v průběhu září nadále tlačilo na silnější zelené bankovky. Trendu silného dolaru pak v posledních týdnech napomáhá i zvýšená riziková averze spojená nejdříve se šířící se variantou delta, následně s problémy čínského developera Evergrande. Momentálně trhy tíží obavy ohledně trhu s energiemi.

Na druhou stranu, na denním grafu můžeme vidět, že je na hlavním měnovém páru jistý prostor pro korekci dolarových zisků. Euro bylo koncem minulého týdne vůči dolaru přeprodané nejvíce od příchodu pandemie, když RSI na denním grafu činil 26 bodů. V průběhu tohoto týdne je tak možné, že se v rámci tohoto klesajícího klínu euro posune směrem k horní hranici poblíž 1,1700 EURUSD, kde mu v cestě bude stát oblast silných rezistencí ještě donedávna plnící funkci supportů. Pokud nedojde k zásadnímu obratu tržní nálady, měl by mít dolar nadále navrch a na horizontu několika týdnů by se mohl posunout k 1,1500 EURUSD. V blízkosti této psychologické hranice se pak nachází další support v podobě poloviny pohybu mezi minimem hlavního měnového páru z 23. března 2020 na úrovni 1,0635 EURUSD a výše zmíněným maximem ze začátku letošního roku poblíž 1,2350 EURUSD. Tato úroveň by pak mohla dolarovou rally na jistou chvíli zastavit vzhledem k tomu, že tapering bude již probíhat a jeho efekt bude již plně zaceněn. Nárůst úrokového diferenciálu vůči eurozóně pak bude stále ještě hudbou budoucnosti.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1599 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 93,97 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1585 do 1,1672 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,33 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,83 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,25 až 25,41 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,71 až 21,91 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter