Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

ČR má palec nahoru za fiskální politiku, zvýšení ratingu ale v nedohlednu

Česká republika má solidní hospodářsko-politický rámec a navzdory dvěma letům recese (2012 a 2013) zůstaly klíčové ekonomické fundamenty nedotčeny. Příznivě vyznívá nízká míra veřejného i soukromého zadlužení, v případě soukromého sektoru výrazně pod průměrem EU, i v zásadě flexibilní trh práce. Takto zní v kostce hodnocení mezinárodní ratingové agentury Fitch, která dle dnes zveřejněné zprávy potvrdila rating dlouhodobých závazků Česka v cizí a domácí měně na stupni „A+“, respektive „AA-“. Výhled ponechala „stabilní“. Což lze interpretovat tak, že bezprostředně nehrozí zhoršení, ale ani zlepšení ratingu.

V hodnocení trojlístku ratingových agentur vychází tuzemská fiskální politika všeobecně pozitivně. Moody’s svou revizí v loňském červenci pošesté obhájila hlavní hodnocení závazků ČR na stupni „A1“ se stabilním výhledem. Moody’s ocenila „silné kroky vedoucí ke snižování rozpočtového schodku“ a přistoupila ke zlepšení dílčích hodnocení rizika v domácí a cizí měně. Poslední ze známé trojice, agentura Standard & Poor’s, Česko v úvodu roku pochválila za umírněnou hospodářskou politiku, nízké zadlužení i dobrou měnovou politiku, přičemž potvrdila rating na stupni „AA-“, také se stabilním výhledem.

Zatímco S&P a Moody’s se před předčasnými volbami, které se uskutečnily v říjnu 2013, a zformováním koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL letos v lednu, shodovaly na prospěšnosti tohoto politického vývoje, který ukončí vleklé období nestability, Fitch predikovala, že vyhlídky konání předčasných voleb rating dluhu země nijak neovlivní. „Není důvod předpokládat dramatický obrat ve směřování hospodářské politiky,“ uváděla loni v srpnu. Jedním dechem dodávala, že po 2,5letém období utahování opasků by navýšení veřejných výdajů v roce 2014 nemuselo být nezbytně negativní zprávou, ba naopak pozitivním signálem.

Čas povolit opasky

Dnes Fitch podotýká, že rizika spojená s vládní fiskální politikou se s aktuálně úřadujícím kabinetem značně snížila. Opírá se přitom právě o očekávání zavádění podpůrně mířených opatření směrem k posílení hospodářského růstu. A to i za cenu mírného navýšení rozpočtového deficitu, který by však neměl atakovat 3% maastrichtskou hranici, ale vzrůst na 1,8 % letos a následně na 2,3 % v roce 2015. O vyhlídce zlepšení ratingu ani zmínka.

Za tu ovšem stojí, že v předpovědích ekonomického růstu je Fitch viditelně opatrnější než Česká národní banka, která letos čeká růst HDP o 2,6 % a jeho zrychlení na 3,3 % v příštím roce. Fitch prognózuje, že česká ekonomika letos posílí o 1,9 % a v roce 2015 pak o 2,5 %. Oživení bude hnáno zlepšujícími se vyhlídkami eurozóny, domácí měnovou politikou zaměřenou na slabší korunu a obnovením investic ve veřejném sektoru. Mezi plusy pro úvěrovou kredibilitu Fitch jmenuje pevně ukotvený bankovní systém tvořený bankami se silnou kapitálovou pozicí a likviditou, které jim zajišťují vysoký stupeň finanční nezávislosti na mateřských institucích.

Nečekaně slabý výsledek z eurozóny. Německo světlou výjimkou

Malá otevřená ekonomika

Tato nesmírně povzbudivá vyjádření nicméně kazí dodatek, který bude mít nakonec nejzásadnější vliv. Jak Fitch na konci svého textu podotýká, Česká republika je „pouze“ součástí řetězce zahraničního obchodu EU, takové kolečko v mašinerii. 80 % tuzemského exportu míří přímo do zemí Unie, z čehož plná jedna třetina má za odběratele Německo. Úspěšnost českých firem tedy přímo závisí na tom, do jaké míry se daří německé ekonomice. Jak téma již rozepsal ve svém včerejším sloupku hlavní ekonom Roklen24.cz Lukáš Kovanda, lze říci, že pro prosperitu ČR je v konečném důsledku podstatnější to, jak si vede Německo, než to, s jakými kroky přijdou členové naší vlády. A ani německá ekonomika, jakkoli včera zveřejněná data o vývoji HDP za 1Q mohou svědčit o tom, že motor Evropy se zahřívá, není imunní vůči externím vlivům… – více ve sloupku Lukáše Kovandy.

S ohledem na obrovskou míru otevřenosti české ekonomiky, je ona sama vystavena vnějším šokům a jakákoli výhybka z oživení hlavních obchodních partnerů se nemine účinkem.

Česká ekonomika meziročně zrychluje, žene ji i německý motor 

 

 

Newsletter