Crexit? Časovaná bomba za 75 bilionů dolarů

Zadlužení firem by mělo v několika následujících letech nabobtnat, a to díky levným penězům od centrálních bank. Ukázala to zpráva S&P Global Ratings, která varuje před možným poklesem nové vypůjčené hotovosti v oběhu. Korekce na úvěrových trzích je dle S&P nevyhnutelná. Otázkou je jen její míra, napsala na svých webových stránkách CNBC.

Dluh firem by se v roce 2020 měl zvýšit na 75 bilionů ze současných 51 bilionů dolarů, uvedla S&P. Za normálních podmínek by to neměl být žádný velký problém, pokud zůstane kvalita úvěrů vysoká, úrokové sazby a inflace nízko a na obzoru není žádné významné ekonomické narušení.

Každopádně pokud nebudou tyto podmínky naplněny, je alternativa méně příjemná. V tom případě by takzvaný „Crexit“, tedy odchod věřitelů z úvěrových trhů, mohl vést k náhlému zpřísnění podmínek, které by mohly spustit další finanční paniku.

„Nejhorším možným scénářem by byla řada významných negativních překvapením, která by vyvolala krizi důvěry po celém světě,“ uvedla S&P ve zprávě s tím, že tyto nepředvídatelné události by mohly rychle destabilizovat trh a také donutit investory a věřitele uzavřít rizikovější pozice, tedy scénář „Crexitu“.

Newsletter