ČSSD chce spravedlivé daně. Úspěšné firmy si připlatí. Kolik?

AKTUALIZOVÁNO – Sociální demokraté chtějí zavést moderní progresivní zdanění firem, které uleví malým a středním podnikům. Cílem je také ulehčit jim podnikání včetně jeho zahájení. Plány vycházejí i z toho, že Česká republika má velmi nízkou sazbu daně z příjmu právnických osob ve výši 19 procent. Má navíc pouze jednu sazbu. ODS, TOP 09 i KDU-ČSL návrhy ČSSD odmítají.

ČSSD chce 97 procentům nejmenších podniků snížit daň o 36 procent. Na navržené změně by měly vydělat podniky se ziskem až do 100 milionů korun ročně. Vyšší daně naopak budou platit velké korporace, které dnes dosahují vysokých zisků a daním se často vyhýbají. Očekávaný výnos pro státní rozpočet bude vice než 12,1 miliardy Kč ročně. Získané prostředky chce ČSSD použít na podporu zaměstnanců, malých a středních podniků a rodin s dětmi.

Podle hlavního ekonoma firmy Cyrrus Lukáše Kovandy míří návrh sociální demokracie „mimo terč“, a to z řady důvodů. Míra progresivity daně z příjmu v ČR nijak nevybočuje ze standardu zemí Evropské unie. Je například vyšší než v sousedním Německu nebo v zemích, jako je Polsko nebo Maďarsko. „Daňový systém v ČR je navíc poměrně dobře nastaven z hlediska redistribučního tlumení nepříznivých dopadů příjmové nerovnosti. Ukazatel míry nerovnosti, takzvaný Giniho koeficient, je po zohlednění daní a sociálních transferů v ČR nižší než ve všech zemích Evropské unie s výjimkou Slovenska a Slovinska,“ upozornil Kovanda.

„Český daňový systém potřebuje hlavně zjednodušení a stabilitu. Návrhy ČSSD jdou úplně opačným směrem. Daňová politika ČSSD zaměřená proti lidem se středními a vyššími příjmy je zcela chybná. Daně mají klesnout všem, nejenom někomu,“ uvedl v tiskové zprávě předseda ODS Petr Fiala. Plány sociálních demokratů podle něj komplikují daňový systém a jdou proti aktivním lidem.

„V podstatě ten návrh říká: Nedělejte, nebo budete muset platit více daní,“ řekl novinářům předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Zavedení progrese by také podle něj zkomplikovalo situaci jak daňovým poplatníkům, tak daňové správě. Dopady by to podle něj mělo i na celou českou ekonomiku. „Pro bohatnutí a konkurenceschopnost země je nesmírně důležité, zda tady budou příznivé podmínky pro produkci s vysokou přidanou hodnotou. Tenhle návrh výrazným způsobem zdražuje cenu vysoce kvalifikované práce, a tím v podstatě posílá celou zemi do chudoby,“ uvedl.

Proti sociálnědemokratickým návrhům se staví i lidovci. Návrhy ČSSD v daňové oblasti jsou populistické a především nemají ratio, uvedl na twitteru místopředseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marian Jurečka.

Návrh spočívá v zavedení tří sazeb progresivní daně vystupňované dle výše zisku:
14% do 5 milionů Kč zisku ročně
19% mezi 5 a 100 milionů Kč zisku ročně
24% nad 100 milionů Kč zisku ročně

Malým a středním podnikům přinese daňová změna celkem více než šest miliard Kč ročně.

Newsletter