Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Čtyři jestřábi jdou proti šéfce Fedu

AKTUALIZOVÁNO – V americké centrální bance vypukla menší vzpoura proti šéfce Janet Yellenové. Čtyři ze sedmnácti členů totiž vyjádřili svůj nesouhlas s holubičím vedením tiskové konference, která se konala minulý týden po oznámení rozhodnutí bankéřů o sazbách. Fed nechal úroky beze změny, naznačil ale jejich zvýšení.

Jedním z „rebelů“ je nový prezident filadelfského Fedu Patrick Harker. Ten včera řekl, že centrální bankéři by se měli vrátit ke zvyšování sazeb a jejich další zvýšení zvážit už na jednání, které se uskuteční 26. a 27. dubna. Připojil se tak k centristům jako je John Williams z Fedu v San Franciscu a Dennis Lockhart z atlantského Fedu. Ti na počátku týdne uvedli, že Fed by měl zvážit zvýšení sazeb již v dubnu. Prezident Fedu v Kansas City Esther George, který patří k největším „jestřábům“, se minulý týden vyjádřil pro zvýšení sazeb o 25 bazických bodů.

Fed bez překvapení; sazby nezměnil, ale naznačil zvýšení

Z této čtveřice může o sazbách hlasovat jen jeden, což naznačuje, že Yellenová má dost hlasů na to, aby úrokové sazby v dubnu zůstaly beze změny. Jejich názory ale nastolují otázky, jak jisté jsou tyto hlasy a zda ostatní „jestřábové“, jako je například šéfka clevelandského Fedu Loretta Mesterová nebo dokonce místopředseda Fedu Stanley Fischer, budou ke zvýšení sazeb v následujícím měsíci nakloněni.

Sama Yellenová na tiskové konferenci poznamenala, že do dubnového zasedání FOMC zbývá relativně málo času, tudíž s dalším zvýšením o 25 bazických bodů lze počítat opravdu spíše až v polovině června.

Šéf Fedu v St. Louis James Bullard dnes agentuře Bloomberg řekl, že Fed by měla zvážit zvýšení úrokových sazeb už na svém příštím zasedání koncem dubna. Ekonomický výhled je víceméně neměnný a inflace s nezaměstnanosti přesahují cíle. „Dostali jste další silná čísla o zaměstnanosti, zdá se, že trh práce se zlepšuje, mohli byste zřejmě zvážit další růst v dubnu,“ poznamenal Bullard, který tento rok o sazbách rozhoduje. Nezaměstnanost podle něj letos klesne na 4,5 procenta, když minulý měsíc byla na osmiletém minimu 4,9 procenta. Inflace by pak měla v roce 2017 být nad dvěma procenty, přičemž cíl centrální banky jsou dvě procenta.

 

Týdenní Fx: Co se tento týden událo na devizových trzích? Dolar stále slabší, koruně se naopak daří.

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 18. březen 2016

 

Měnový výbor americké centrální banky minulý týden ponechal sazby v pásmu 0,25 – 0,50 %, naznačil ale jejich zvýšení díky příznivému vývoji trhu práce a inflace. Fed zvýšil sazby na tuto úroveň loni v prosinci a bylo to první zvýšení sazby na jednodenní mezibankovní úvěry za téměř deset let. Fed ji od prosince 2008 držel na rekordním minimu 0-0,25 procenta, aby podpořil proces zotavování ekonomiky z tehdejší hluboké krize. Závěrečné prohlášení po zasedání bylo navzdory proklamacím některých členů měnového výboru schváleno jednomyslně. Pro zvýšení sazby na 0,50-0,75 % byla jen Esther Georgeová.

Fed loni v prosinci uvedl, že se v roce 2016 sazby zvýší čtyřikrát. Dle nového odhadu pro letošek ma jít ale jen o dvojí nárůst. Kombinace prohlášení bankéřů, tiskové konference šéfky Fedu Yellenové a výhledu sazeb vedla trhy k tomu, že se sazby zvýší nejdříve v září, když dřívější odhady počítaly s červnem.

Newsletter