Cukr, káva, čokoláda

Kdo by nemiloval rozjímaní nad šálkem horké kávy, kterou si osladíte cukrem, protože už tak máte dost hořký život. K tomu si dáte čtvereček čokolády, nebo rovnou celou tabulku a přemýšlíte nad zajímavou investicí.

Tu Vás napadne, proč neinvestovat třeba do Vašich slastí, které právě konzumujete. Ačkoli Vy tyto komodity koupíte a spořádáte dohromady, jsou tudíž pro Vás něco jako komplementy, na trhu je vývoj cukru, kávy a kakaa vskutku rozmanitý, obzvláště za poslední čtyři týdny. Jedna komodita roste, druhá roste a padá a třetí zase naopak padala, aby se pak obrátila k růstu.

U cukru jsme mohli za posledních téměř pět let pozorovat zdánlivě nekonečný pád způsobený velkou nabídkou, plnými sklady a taky oslabením brazilského realu vůči americkému dolaru. Podle předpovědi Economist Intelligence Unit (EIU) z července 2015 si ale cukr sáhl tento rok na své dno, kdy byla cena tohoto přírodního sladidla před měsícem u 11,50 centů za libru. Nyní se jeho cena pohybuje nad 14 centy a další roky by měla každoročně pozvolně růst přibližně o jeden cent (viz graf č.1).

U komodity, která je tradičně podávána jako horký nápoj černé barvy, jsme mohli vidět podobný vývoj jako u cukru až ke konci roku 2014, kdy cena kávy prudce vystřelila nahoru až na 200 centů za libru. Poté spadla, ale za poslední měsíc si káva prošla opět poměrně slušným růstem. Před několika dny ale opět spadla ze 134 centů až na nynějších 123 centů. Podle předpovědi EIU by ale káva mohla pozvolna zdražovat, i když se nejedná o nijak závratný růst (viz graf č.2).

Co se týče kakaa, tato oblíbená surovina pro výrobu čokolády byla v posledních letech jako na houpačce. Během roku 2011 propadla cena kakaa o více než 40 %. V polovině roku 2013 se kakao obrátilo znovu k prudkému růstu, který později korigovalo. Suché počasí začátkem roku 2015 způsobilo opětovný dubnový růst ceny kakaa. V posledním měsíci se však cena kakaa znovu zhoupla o 8 % dolů a o téměř 6 % nahoru. Jako když se houpe malé dítě. Výhled pro příští roky ale není podle EIU nijak příznivý, kdy by měla cena kakaa znovu klesat (viz graf č.3).

Je otázkou, zda do těchto komodit investovat, nebo raději zůstat jen u popíjení oslazené kávy a přikusování zubům škodlivé pochoutky. Předpokládané posílení amerického dolaru, v kterém jsou tyto komodity většinou obchodovány, a naopak slabší rozvíjející se ekonomiky příliš nepřispívají předpokladu výraznějšího růstu cen těchto komodit.

V případě, že vidíte v těchto komoditách potenciál, jednou z možností, jak do nich investovat, je prostřednictvím transparentních, diverzifikovaných a nízkonákladových burzovně obchodovaných fondů (ETF).

Níže najdete příklady ETF sledující ceny cukru, kávy nebo kakaa. Údaje jsou aktuální k datu 21. října 2015.

Symbol Název Komodita Výše poplatků Zhodnocení za 4 týdny Zhodnocení od začátku roku
SGG Dow Jones-UBS Sugar Subindex Total Return ETN  Cukr 0,75% 23,77% -14,10%
CANE Sugar Fund Cukr 1,76% 18,14% -21,04%
JO Dow Jones-UBS Coffee ETN Káva 0,75% 9,16% -33,53%
CAFE Pure Beta Coffee ETN Káva 0,75% 7,60% -32,19%
NIB Dow Jones-UBS Cocoa Total Return Sub-Index ETN Kakao 0,70% -3,00% 9,11%
CHOC Pure Beta Cocoa ETN Kakao 0,75% -3,34% 11,92%

 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zajímáte se o ETF? Pak čtěte z našeho archivu:

Mají aktivně spravované ETF smysl?

Investovat do biotechnologií?

Strach může být v investování spojencem

Investování s otčenášem

Jak by v současném světě investoval Mamon?

Nastává ten správný čas investovat do ropy?

Letní horka živou vodou investic do vody?

Jak investovat do zlatých vlasů děda Vševěda?

Pozor, zájem investorů o rozvíjející se trhy znovu roste

Spadne z investic do zlata rez?

Investovat můžete i s koránem v kapse

Tip: Investujte do „sociálně zodpovědných“ firem

Bude se zelenit zeleným investicím?

Naskočili jste už zpět do nemovitostí?

Kde hledat zisky, když se akciová párty chýlí ke konci? II.

Kde hledat zisky, když se akciová párty chýlí ke konci? I.

Newsletter